Drukowane w 3D doniczki z plastiku pochodzącego z recyklingu

Kategoria: Projekty 3D 14 lip 2021

W poprzednim tygodniu opisywaliśmy projekt lampki, która wydrukowana w 3D z filamentu powstałego ze skórek od pomarańczy, pośrednio przyczynia się do zagospodarowania tego typu odpadów. Kolejnym tego typ projektem są, drukowane przez holenderską firmę Aectual, doniczki wykonane z pochodzącego w 100% z recyklingu plastiku.

Narastające coraz bardziej problemy dotyczące zdolności do recyklingu tworzyw sztucznych, coraz częściej znajdują swoje rozwiązania dzięki firmom z sektora technologii przyrostowych. W ostatnim czasie słyszeliśmy już wielokrotnie o filamentach pochodzących z granulatu powstałego z odzyskiwanych tworzyw sztucznych, jak również innego typu projektach które z niego wykonywano. Holenderska firma Aectual, która zajmuje się zrównoważoną architekturą, we współpracy z firmą architektoniczną DUS Architects wykorzystuje pochodzący w 100% z recyklingu filament do wytwarzania doniczek.

Wspólny projekt obu firm został zainspirowany przez belgijski magazyn Sabato, który każdego roku organizuje akcję, w ramach której zaprasza zespół projektantów do wyprodukowania jakiegoś przedmiotu z materiałów znalezionych w jednym z belgijskich nadmorskich miasteczek. W tym roku architekci z DUS oraz Aectual postawili na plastik, chcąc zwrócić uwagę, że nie jest to produkt jednorazowy, lecz surowiec, który dzięki drukowi 3D może uzyskać swoje drugie życie.

Photo Credit: Alexander D’Hiet

Projekt doniczek zwanych „Mussel Planters”, jak sama nazwa wskazuje inspirowany jest małżami, ponieważ podobnie jak w technologii druku 3D, małże tworzą swoje muszle warstwa po warstwie. Do produkcji doniczek wykorzystywane są cztery ramiona robotyczne wyposażone w drukarki 3D. Za materiał budulcowy służy tworzywo sztuczne znalezione na plaży oraz pozyskiwane z odpadów pochodzących z belgijskich gospodarstw domowych. Ilość plastiku użytego do wykonania standardowej doniczki odpowiada 120 butelkom po szamponie.

Photo Credit: Alexander D’Hiet

Według Aectuel, wykonane przez nich doniczki nadają się zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz. Największy egzemplarz posiada wymiary 98 x 40 x 29 cm, a najwyższy 55 x 45 x 49 cm. Do końca września można je nabyć na stronie magazynu Sabato. W ofercie znajduje się około 500 sztuk doniczek.

Źródło: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Aectual\Alexander D’Hiet

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments