Spraw sobie lampkę nocną wydrukowaną w 3D ze skórek pomarańczy

Kategoria: Projekty 3D 09 lip 2021

W dzisiejszych czasach wydrukować w 3D możemy praktycznie wszystko. W związku z tym coraz trudniej przekonać klienta do zakupu naszego produktu, który niczym nie będzie odróżniał się od tego, który wykonać może nasza konkurencja. Sam design już nie wystarczy, liczy się też materiał oraz jego historia. Wykonana ze skórek pomarańczy lampka nocna posiada obie te cechy.

Idea druku 3D z filamentu wykonanego ze skórek od pomarańczy nie jest zupełnie nowa i wykorzystano ją już chociażby w projekcie Feel the Peel, czyli wielkiej instalacji prezentującej pełen obieg tego materiału, od całych pomarańczy, przez wyciśnięty sok i gromadzenie zużytych skórek, aż po druk 3D kubeczków, w których ten sok można było pić.

Włoska firma Krill Design posłużyła się w swoim projekcie podobną ideą. W tym celu opracowano naturalny, kompostowalny biopolimer ze skórek sycylijskich pomarańczy, czyli materiału, z którym firma ta pracuje już od jakiegoś czasu. Tworzywo to jest następnie wykorzystywane do druku 3D projektu lampki Ohmie.

Głównym powodem wyboru skórek pomarańczy jest nie tylko obfitość ich występowania, ale też właściwości w zakresie ich chemii organicznej. Owoce te zawierają bowiem duże ilości naturalnych węglowodanów, które są niezbędne do związania biopolimeru powstałego z fermentacji skrobi roślinnej z dodanym materiałem pochodzącym z upraw ekologicznych. Skórki pomarańczy są najpierw suszone, a następnie mielone i przetwarzane w granulat, z którego powstaje filament.

Projekt lampki wymagał wykonania aż siedmiu iteracji zanim uzyskał swój ostateczny, futurystyczny kształt. Do wykonania każdej sztuki „zużywa się” dwie sycylijskie pomarańcze. Finalny wydruk jest bardzo lekki i waży zaledwie 150 gramów. Niewątpliwą zaletą Ohmie jest również fakt, że lampa pachnie jak pomarańczowe ciastko. Czas jej wydruku wynosi zaledwie dwie godziny.

Lampkę Ohmie można aktualnie nabyć na Kickstarterze w cenie 72 EUR za sztukę. Najtańsza opcja cenowa, wynosząca 59 EUR rozeszła się w tempie błyskawicznym. Kampania potrwa jeszcze 26 dni, a twórcom udało się już zebrać wielokrotność zakładanego celu zbiórki.

Źródło: www.kickstarter.com, www.3dnatives.com

Zdjęcia: Krill Design

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments