Liquid Crystal Dental/Opus – wymiana folii FEP w kuwecie

Kategoria: Poradniki Stomatologia Testy Testy 08 wrz 2021

W poprzednich częściach naszego poradnika zajmowaliśmy się unboxingiem, opisem zawartości zestawuinterfejsem oraz obsługą przez sieć WiFi wyprodukowanej przez firmę Photocentric drukarki 3D Liquid Crystal Dental/Opus. Dzisiaj pokażemy, jak wymienić zużytą folię FEP w kuwecie. Poradnik jest uniwersalny i można go również stosować dla innych, tego typu fotopolimerowych drukarek 3D.

Poza samą żywicą, folia FEP to jedyny element eksploatacyjny LC Dental/Opus, który z czasem wymaga wymiany. Konieczność wykonania tej czynności możemy wywnioskować na podstawie kilku prostych obserwacji, takich jak przeciekanie kuwety wynikające z uszkodzenia folii, mocne zmatowienie powierzchni folii (utrata przejrzystości), widoczne nieregularności powierzchni folii, znaczące zmniejszenie się naciągu foli, które doprowadza do częstego odrywania się modeli od platformy roboczej.

Do wymiany folii będziemy potrzebować:

  • nowego arkusza folii FEP,
  • dwóch śrubokrętów krzyżakowych, w przypadku LC Dental/Opus o rozmiarach PZ1 oraz PZ2 (opcjonalnie możemy użyć również wkrętarki),
  • ręczników papierowych lub chusteczek higienicznych,
  • alkoholu do zmycia resztek żywicy (IPA, denaturat, etc.),
  • szpachelki do usunięcia ewentualnych resztek utwardzonej żywicy,
  • nożyka tapicerskiego.

Prace rozpoczynamy od przygotowania sobie przestrzeni roboczej, na której stawiamy naszą kuwetę w pozycji do góry dnem.

W pierwszej kolejności musimy odkręcić aluminiową ramkę, pomiędzy którą znajduje się zużyta folia, od pozostałej części kuwety. W tym celu odkręcamy śruby o większej średnicy. Najszybciej zrobimy to przy pomocy wkrętarki.

Po odkręceniu wszystkich większych śrub zdejmujemy ramkę z folią i chwilowo odkładamy ją na bok.

Przy pomocy ręczników papierowych czyścimy dolną część kuwety.

Dla zwiększenia efektywności ręcznik możemy nasączyć alkoholem.

Ewentualne resztki utwardzonej żywicy możemy delikatnie usunąć przy pomocy szpachelki lub niewielkiej szpatułki. W moim przypadku nie było jednak takiej konieczności. Kuwetę czyścimy aż do usunięcia wszystkich stałych oraz ciekłych zanieczyszczeń.

Przystępujemy do wyczyszczenia aluminiowej ramki. W pierwszej kolejności zdejmujemy uszczelkę chroniącą przed bocznym przeciekaniem kuwety.

Ramkę, wraz ze znajdującą się pomiędzy jej elementami zużytą folią, czyścimy w taki sam sposób jak resztę kuwety.

Po usunięciu resztek żywicy przystępujemy do rozkręcania ramki.

Po odkręceniu wszystkich małych śrub rozdzielamy obie części, po czym wyciągamy zużyty kawałek folii.

Wewnętrzne strony ramek czyścimy z resztek żywicy.

Jesteśmy gotowi do założenia nowego arkusza folii FEP. Musimy przy tym uważać, aby nie pomylić stron oraz kolejności ramek. Ramkę bez sfazowanych otworów na śruby kładziemy na stoliku i rozwijamy na niej nową folię.

Całość przykrywamy ramką górną (sfazowanymi krawędziami otworów do góry) i ustawiamy ją tak, aby scentrować ze sobą wszystkie otwory na śruby. Pamiętajmy, że folia powinna leżeć pomiędzy ramkami swobodnie, w żaden sposób nie musimy jej w tej chwili naciągać.

Przy pomocy małych śrub skręcamy ze sobą obie części zaczynając od otworów narożnych, po przeciwległych stronach, dzięki czemu prawidłowo spozycjonujemy ze sobą górną oraz dolną część ramki. Przy skręcaniu nie powinniśmy posługiwać się już wkrętarką, ponieważ w tej chwili bardzo ważne jest wyczucie siły dokręcania śrub.

Uzupełniamy pozostałe małe śruby, a następnie kolejno dokręcamy je do oporu, ale z wyczuciem, nie robiąc tego na siłę.

Tak przygotowany zestaw odkładamy na bok, a na blacie kładziemy pozostałą część kuwety.

Zakładamy nową uszczelkę tak, aby wykonane w niej otwory pokrywały się z otworami na śruby w kuwecie.

Na całość delikatnie zakładamy przygotowaną wcześniej ramkę z folią.

W tym momencie bardzo ważna jest kolejność oraz siła dokręcania większych śrub, dlatego też proces ten możemy podzielić na kilka etapów, posługując się kilkoma cyklicznie powtarzanymi schematami działań. W pierwszej kolejności warto jednak, przy pomocy mniejszego śrubokręta, poprzekłuwać folię we wszystkich większych otworach ramki, co znacząco ułatwi nam przekładanie przez nią śrub.

ETAP 1

Przykręcamy środkową śrubę na każdej ze ścianek kuwety, tak aby delikatnie przyłapać ramkę do korpusu.

ETAP 2

W ten sam sposób, w kolejności zaznaczonej na poniższym zdjęciu, przyłapujemy śruby narożne.

ETAP 3

Brakujące śruby uzupełniamy w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara. W tym przypadku również jedynie lekko je przyłapując.

ETAP 4

Kolejno i kilkukrotnie powtarzamy wszystkie czynności z etapów 1-3, za każdym razem coraz bardziej dokręcając śruby, aż do momentu ich całkowitego przykręcenia. Przy pomocy palca (nie paznokcia) sprawdzamy naciągnięcie folii. Powinniśmy czuć wyraźny opór, a przy delikatnym stuknięciu usłyszymy dźwięk podobny do dźwięku jaki wydaje bębenek.

Przy pomocy nożyka tapicerskiego odcinamy wystający nadmiar folii, prowadząc ostrze po krawędzi kuwety.

Sprawdzamy dokładnie, czy nie ma żadnych uszkodzeń folii oraz czy wszystkie krawędzie ramki przylegają równolegle do całej powierzchni kuwety.

Jeśli nie zauważyliśmy żadnych uszkodzeń, kuwetę możemy umieścić na drukarce 3D.

Urządzenie jest już gotowe do dalszej pracy.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments