Infinity3D – taśmowa drukarka 3D z możliwością pracy w trybie 90 oraz 45 stopni

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 15 paź 2021

Na Kickstarterze trwa właśnie kampania drukarki 3D Infinity3D, która należy do grupy urządzeń o nieskończenie długim obszarze roboczym w osi Z. Nowością, która wyróżnia ją jednak pośród coraz liczniejszych bliźniaczych konstrukcji, jest możliwość szybkiego przekształcenia w klasyczną drukarkę 3D o osi Z skierowanej prostopadle do platformy roboczej.

Idea taśmowego druku 3D polega na tym, że model nie jest budowany pionowo, tak jak ma to miejsce w klasycznych drukarkach 3D, ale pod kątem 45o, podczas gdy pas transmisyjny przesuwa się tak, jak ma to miejsce w fabryce, na linii produkcyjnej. Nie jest to koncepcja nowa i była już kilkukrotnie prezentowana przez innych producentów, ale twórca omawianej dzisiaj drukarki 3D zmodyfikował ją nieco, dodając możliwość klasycznego druku 3D z osią z ustawioną prostopadle do platformy roboczej.

Transformację drukarki 3D w wersję 90o wykonujemy przy niewielkim nakładzie pracy. Sama konstrukcja przystosowana została tak, aby było to możliwe szybko i bezproblemowo. Musimy jednak pamiętać, że po takiej zmianie musimy również zmienić parametry cięcia modeli 3D. Ta operacja również nie stanowi większego problemu, wystarczy bowiem przełączać się pomiędzy trybami 90o oraz 45o w specjalnie przystosowanej wersji slicera Cura.

Photo Credit: Infinity3D

Dzięki zastosowaniu triku ze zmianą kąta pochylenia osi Z, nasza drukarka 3D może pracować w trzech różnych trybach. Pierwszy z nich to tradycyjne urządzenie, które pozwala na wydruk wysokich obiektów, drugi pozwoli nam na druk 3D bardzo długich obiektów, trzeci z kolei umożliwi nam seryjną i taśmową produkcję modeli o nieco mniejszym rozmiarze.

Specyfikacja Infinity3D zależna jest od trybu pracy. W wersji tradycyjnej drukarki 3D wynosi ona 250 x 220 x 323 mm, w wersji taśmowej jest to z kolei 250 x 215 x nieskończoność mm. W urządzeniu wykorzystano głowicę E3D V6 oraz sterowniki silników korkowych TMC2209, które zapewniają niemal bezgłośną pracę.

Photo Credit: Infinity3D

Twórcom kampanii udało się już zebrać około 200 000 PLN z zakładanych 15 000 PLN. Najtańszy obecnie zestaw na Kickstarterze pozwala na zakup Infinity3D w cenie około 2 200 PLN. Wysyłka urządzeń planowana jest na luty 2022 roku.

Źródło/Source: www.kickstarter.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Ininity3D

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments