Polymaker przechodzi na pochodzące z recyklingu kartonowe szpule na filament

Kategoria: Materiały do druku 3D 27 paź 2021

Polymaker, chiński producent wysokiej jakości filamentów, ogłosił znaczącą zmianę w polityce działalności firmy, poprzez przejście z wykorzystywanych dotychczas szpul z tworzywa sztucznego, na pochodzące w 100% z recyklingu, szpule kartonowe. Decyzja ta podyktowana była między innymi bardzo ciepłym przyjęciem przez klientów filamentu PolyTera PLA, który nawijany był na tego typu szpule.

Wprowadzenie filamentu PolyTera PLA, który dystrybuowany jest na kartonowych szpulach przyniosło bardzo duży odzew ze strony klientów Polymaker, którzy chwalili między innymi starania firmy zmierzające do bycia bardziej ekologiczną. Aby utrzymywać wizerunek marki w tym duchu, oraz w jakimś stopniu przyczyniać się do ochrony środowiska, postanowiono ujednolicić całą gamę materiałów Polymaker, odchodząc od szpul z tworzyw sztucznych na rzecz pochodzącego z recyklingu kartonu.

Nowa szpula produkowana jest z 4 mm prasowanej tektury, która w 100% pochodzi z recyklingu. Boczne elementy mocowane są do tuby wykonanej z tego samego materiału. Grubość tektury zapewnia bardzo dobrą ochronę filamentu i pozwala na swobodne toczenie się we wszystkich popularnych systemach uchwytów, które montowane są w drukarkach 3D.

Na froncie znajdziemy wizjer z podziałką, który pozwoli nam na oszacowanie ilości pozostałego filamentu. Przyklejona etykieta zawiera informacje na temat danego tworzywa oraz kod QR, który przeniesie nas na stronę Polymaker, gdzie znajdziemy profile drukowania, karty TDS i SDS oraz pozostałą dokumentację dotyczącą danego tworzywa.

Photo Credit: Polymaker

Ze względu na specjalny charakter oraz wymagania niektórych filamentów, nowe szpule muszą być klejone przy pomocy kleju wysokotemperaturowego. Związane jest to przede wszystkim z Nylonem, który wymaga suszenia w temperaturze 100oC, w związku z czym spoiwo również musi być odporne na takie warunki.

Kartonowe szpule będą wprowadzane stopniowo, w miarę wyczerpywania się zapasów wyprodukowanych już szpul z tworzyw sztucznych, tak aby uniknąć konieczności ich bezsensownej utylizacji.

Źródło/Source: www.polymaker.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Polymaker

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments