Spectroplast wprowadzi na rynek swoją pierwszą drukarkę 3D DLP do silikonu

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 06 paź 2021

Już 16 listopada we Frankfurcie odbędą się targi technologii przyrostowych Formnext 2021. Pośród wystawców, którzy zaprezentują rozwiązania, nad którymi pracowali przez ostatnie lata, znajdzie się szwajcarska firma Spectroplast, ekspert w dziedzinie druku 3D z silikonu. Na jej stoisku będziemy mogli zobaczyć między innymi wysokorozdzielczą drukarkę 3D DLP do pracy z tego typu materiałem, która już niebawem ma trafić do sprzedaży.

O mającym swoją siedzibę w Zurychu startupie pisaliśmy już ponad 3 lata temu.  Firma ta prezentowała się nam wówczas jako ta, która jako pierwsza na świecie umożliwia druk 3D w technologii fotopolimerowej, z materiałów silikonowych. Opracowana przez nich technologia składała się z dwóch oddzielnych procesów. Pierwszy z nich związany był z przygotowaniem żywicy do druku 3D, poprzez zmieszanie konkretnego silikonu ze specjalną mieszanką umożliwiającą jego polimeryzację, a następnie druk 3D z tego materiału.

Spectroplast doskonalił swoje umiejętności druku 3D z silikonu, dzięki oferowaniu przez te lata profesjonalnych usług druku 3D na żądanie dla branży przemysłowej oraz medycznej. Lata doświadczeń w tym zakresie pozwoliły na opracowanie nowej, wysokorozdzielczej drukarki 3D typu DLP do silikonu, która pozwoli na obniżenie kosztów oraz wysiłków związanych z tradycyjnymi metodami produkcji elementów silikonowych, z formowaniem wtryskowym oraz odlewaniem próżniowym na czele.

Nowe urządzenie ma działać ze zaktualizowaną gamą silikonów, charakteryzujących się długoterminową stabilnością oraz odpowiednimi właściwościami mechanicznymi. Ich zakres twardości będzie zawierał się w przedziale od 30 do 60 w skali Shore’a A, a kolorystyka obejmować będzie barwy czarną, czerwoną, niebieską, białą, różową oraz półtransparentną.

Parametry nowej drukarki 3D nie są jeszcze znane, ale można przyjąć, że będą one zbliżone do obecnych urządzeń, na których Spectroplast oferuje usługi druku 3D. Możemy się więc spodziewać obszaru roboczego na poziomie 130 x 75 x 100 mm i standardowej wysokości warstwy, wynoszącej 0,1 mm.

Współczesne technologie nie oferują szczególnie dużo prostych rozwiązań dla tych, którzy chcą wytwarzać elementy z elastomerów, dlatego też wprowadzenie na rynek tego typu fotopolimerowej drukarki 3D może być katalizatorem dla firm z wielu branż, co w rezultacie przełoży się na wiele ciekawych projektów.

Źródło: www.3dprinting.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Spectroplast

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments