UNICEF przygotował akcję społeczną, dotyczącą zdrowia psychicznego dzieci, z wykorzystaniem technologii druku 3D

Kategoria: Projekty 3D 29 paź 2021

Czas pandemii wpływa niekorzystnie na zdrowie psychiczne nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Organizacje UNICEF oraz Domestic Data Streamers, we współpracy z BCN3D Technologies, postanowiły zwrócić uwagę na ten problem, tworząc na ulicach Paryża instalację artystyczną pod postacią wydrukowanych w 3D popiersi z postaciami dzieci.

W obliczu coraz większej złożoności problemów związanych z lękiem, stresem i depresją spowodowanych pandemią, UNICEF ​​zwrócił się do agencji kreatywnej Domestic Data Streamers z opracowanym przez siebie, dość szokującym raportem na temat liczby dzieci cierpiących na te zaburzenia we Francji. Pracownicy Domestic Data Streamers wykorzystali te informacje, tworząc dziesięć popiersi prawdziwych dzieci jako elementy, dającej do myślenia, instalacji artystycznej na ulicach Paryża.

Popiersia dziesięciu dzieci z różnymi problemami psychicznymi zostały wydrukowane przy użyciu technologii druku 3D. Każde z nich reprezentuje alarmującą liczbę 100 000 dzieci w wieku 15-24 lat cierpiących na lęki lub depresję we Francji. Niezwykłej wystawie towarzyszyli wolontariusze, którzy opowiadali prawdziwe historie własnych doświadczeń z problemami ze zdrowiem psychicznym w nadziei, że ich historie mogą pomóc innym. Pośród poruszanych zagadnień znajdowały się między innymi tematy rasizmu, cyberprzemocy i presji związanej z tak napiętym harmonogramem szkolnym, że dzieci nie miały nawet czasu, aby poznać się ze swoimi rówieśnikami.

W przypadku wykonania tego projektu liczył się czas oraz dbałość o szczegóły. Idealnym rozwiązaniem okazał się druk 3D. Ponieważ organizacja Domestic Data Streamers często współpracowała z BCN3D przy wcześniejszych projektach, tym razem również postawiono na to rozwiązanie. Popiersia powstawały na flocie drukarek 3D Epsilon W50 w biurze BCN3D w Barcelonie. Modele wykonano z ABS, a następnie pomalowano na pastelowe kolory.

Wizerunków instalacji artystycznej umieszczonej na tle paryskich zabytków z pewnością nie można było przeoczyć. Echa przeprowadzonych rozmów, w połączeniu z innowacjami Domestic Data Streamer w zakresie nowych technologii i nieustannymi wysiłkami UNICEF na rzecz promowania zrozumienia problemów ze zdrowiem psychicznym, z pewnością będą dalej rozprzestrzeniać się w przestrzeni publicznej.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: BCN3D Technologies

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments