Metal Pack – zestaw do druku 3D z metalu na drukarkach 3D BCN3D Epsilon

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 10 lis 2021

BCN3D Technologies, jeden z wiodących producentów rozwiązań do druku 3D, ogłosił wprowadzenie do swojej oferty pakietu Metal Pack, przeznaczonego do linii drukarek 3D z serii Epsilon. W jego skład wchodzi zestaw niezbędnych narzędzi, pozwalających na łatwą modyfikację posiadanego sprzętu, o funkcję druku 3D z metalu.

W skład zestawu Metal Pack wchodzą metalowe filamenty Ultrafuse 316L oraz 17-4PH, przystosowany do druku 3D z metalu hotendy oraz specjalne akcesoria, które mają zapewnić płynny proces druku 3D z tych materiałów. Narzędzia te otwierają nowy zakres zastosowań dla użytkowników drukarek 3D BCN3D Epsilon, zwłaszcza w zakresie produkcji części zamiennych, funkcjonalnych prototypów oraz innego oprzyrządowania, przeznaczonych przede wszystkim dla sektorów farmaceutycznego, spożywczego, motoryzacyjnego, lotniczego oraz produkcyjnego.

Ultrafuse 316L oraz 17-4PH to linia metalowych filamentów produkowanych przez BASF, przeznaczonych do druku 3D w technologiach FDM i im pokrewnych. W swoim składzie zawierają bardzo wysoki poziom sproszkowanej stali nierdzewnej, połączonej ze sobą polimerowym lepiszczem. Sam proces druku 3D nie różni się zbytnio od tego z wykorzystaniem tradycyjnych filamentów, ale jest to tylko jeden z trzech kroków, jakie trzeba wykonać w celu uzyskania elementu końcowego.

Photo Credit: BCN3D Technologies

Kolejnym po druku 3D krokiem, jest umieszczenie wydruku w specjalnym piecu, gdzie następują dwa kolejne etapy całego procesu. Pierwszy z nich to usunięcie polimerowego spoiwa, drugi natomiast to spiek proszku metalowego, który pozwala na uzyskanie elementu końcowego, składającego się praktycznie w całości z litej stali nierdzewnej.

Poza dwoma trzykilogramowymi szpulami wspomnianego wcześniej filamentu oraz dwoma specjalnymi głowicami w zestawie znajdziemy jeszcze klej do druku Magigoo 316L oraz nowe mosiężne szczotki do oczyszczania dyszy. Całość otrzymamy za 1.099,95 EUR netto. BCN3D przygotowało również aktualizację profili drukowania do oprogramowania BCN3D Stratos.

Pierwsze egzemplarze zestawu Metal Pack będą wysyłane do klientów w styczniu 2022 roku, ale wcześniej będzie można je zobaczyć w dniach 16-19 listopada na targach Formnext, na stoisku BCN3D 12.1 B41.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: BCN3D Technologies

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments