ULIO 3D Brix – funkcjonalna drukarka 3D z klocków

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 17 lis 2021

Kilka lat temu, popularność oraz poklask wśród drukarzy 3D mógł przynieść nam na przykład ładnie wydrukowany… klocek. Dzisiaj niestety nie jest już tak łatwo i aby wybić się ponad przeciętność i zdobyć uznanie społeczności trzeba posiadać co najmniej drukarkę 3D zbudowaną z takich właśnie klocków. ULIO 3D Brix wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując tego typu zestaw na Kickstarterze.

ULIO 3D Brix to ciekawy projekt, który ucząc bawi i bawiąc uczy. Spędzając miło czas podczas budowy z klocków, które podobno nigdy się nie nudzą, możemy bowiem cegła po cegle zbudować w pełni funkcjonalną drukarkę 3D, która jednocześnie przykuwa oko swoim zabawkowym designem.

Cały zestaw składa się z ponad 850 elementów o różnych kształtach i rozmiarach, które dodatkowo są kompatybilne z najpopularniejszymi na rynku klockami. Do budowy ULIO 3D Brix możemy więc wykorzystać również własne zestawy, zmieniając tym samym chociażby dominującą kolorystykę urządzenia. W komplecie dostajemy również czytelną instrukcję obrazkową, która przywodzi na myśl popularne instrukcje otrzymywane wraz z klockami LEGO i w podobny sposób prowadzi nas przez cały proces składania.

Photo Credit: ULIO 3D

Warto nadmienić, że naszym celem jest zbudowanie z klocków głównego elementu konstrukcyjnego, w postaci całej ramy drukarki 3D. Wszystkie elementy mechaniczne są wstępnie zmontowane i dostarczane w postaci całych modułów, co znacząco obniża poziom trudności złożenia całego zestawu. Nie musimy również wykazywać się żadnymi umiejętnościami związanymi z elektroniką, ponieważ całe okablowanie jest już zlutowane i również dostarczane w postaci gotowych modułów, które należy jedynie ze sobą spiąć.

Photo Credit: ULIO 3D

ULIO 3D Brix wyposażono w podstawowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak ochrona przed niekontrolowaną wartością temperatury, osłonę termiczną głowicy drukującej, zabudowane elementy mechaniczne oraz osłony na wentylatorach. Zastosowanie sterowników silników krokowych marki Trinamic ma z kolei zapewnić niemal bezdźwięczną pracę urządzenia.

Specyfikacja:

 • Przybliżone rozmiary: 254 x 254 x 400 mm
 • Przybliżona waga: 4 kg
 • Zasilanie: AC 110-220 V, 50-60 Hz
 • Moc wyjściowa: DC 24 V, 2,75 A
 • Łączność: USB
 • Elektronika: 8-bitowa płytka z cichymi sterownikami krokowymi
 • Platforma robocza: arkusz Buildtak
 • Obszar roboczy: 100 x 50 x 64 mm
 • Rozdzielczość warstwy: 50-300 mikronów
 • Średnica filamentu: 1,75 mm
 • Średnica dyszy: 0,4 mm
 • Kompatybilność z systemem operacyjnym: Windows i Mac
 • Typ pliku: STL, OBJ

Twórcy kampanii zebrali dotychczas około 16 000 PLN z zakładanego budżetu wynoszącego około 240 000 PLN. Zbiórka potrwa jeszcze dwadzieścia dziewięć dni. Za najtańszy komplenty zestaw ULIO 3D Brix trzeba na ten moment zapłacić około 1 200 PLN.

Źródło/Source: www.kickstarter.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: ULIO 3D/Kickstarter

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments