NBEE – nowa fotopolimerowa stomatologiczna drukarka 3D od UNIZ

Kategoria: Drukarki 3D Stomatologia 29 gru 2021

Jeden z bardziej rozpoznawalnych producentów fotopolimerowych drukarek 3D, amerykańska firma UNIZ, wprowadziła do swojej oferty, przeznaczony dla potrzeb stomatologii, model NBEE. Urządzenie to trafi do swoich pierwszych właścicieli już pod koniec stycznia 2022 roku.

Zapowiedziany na początku bieżącego roku model NBEE zaprojektowano tak, aby łączył w sobie szybkość i wysoką jakość druku 3D oraz odpowiadał oczekiwaniom jak najszerszej grupy odbiorców z branży stomatologicznej. W związku z tym system nadaje się do szerokiej gamy zastosowań, takich jak wykonywanie alignerów, podstaw protez, kluczy transplantologicznych, koron, mostów oraz wielu innych rodzajów prac.

Obszar roboczy urządzenia to 192 x 120 x 180 mm, a rozdzielczość XY 49,8 mikrometra. Maksymalna prędkość druku wynosi aż 280 mm/h, co klasyfikuje NBEE jako najszybsza drukarka 3D w portfolio UNIZ. Producent deklaruje, że będziemy w stanie wykonać 26 modeli ustawionych pionowo na platformie roboczej w zaledwie 25 minut. Aby domknąć cały ekosystem i zaspokoić potrzeby jak największej rzeszy potencjalnych klientów, Amerykanie oferują również pełen zakres, zatwierdzonych przez FDA żywic, takich jak na przykład zDENTAL C&B do koron i mostów, zDENTAL IDB do nakładek oraz zSG Amber do szablonów chirurgicznych.

UNIZ chwali się również swoim autorskim oprogramowaniem do przygotowywania plików dla drukarki 3D. Jego wysoka wydajność pozwala na pocięcie wspomnianych wcześniej 26 modeli stomatologicznych w zaledwie 12 sekund. Program pozwala również na wykonanie szeregu niezbędnych w zastosowaniach stomatologicznych czynności. Mowa chociażby o dodawaniu tekstu na modele, funkcję naprawy modeli powstałych w wyniku skanowania 3D, dzielenie modeli, automatyczne rozmieszczenie modeli oraz funkcje generowania otworów odpowietrzających.

Photo Credit: UNIZ

Drukarkę 3D NBEE wyposażono w szereg funkcjonalności, przypisywanych zazwyczaj urządzeniom z wyższej półki. I tak znajdziemy tutaj między innymi funkcję podgrzewania oraz aktywnej kontroli temperatury i lepkości żywicy, system wentylacji utrzymujący temperaturę roboczą urządzenia w zakresie poniżej 40oC, co ma wydłużyć żywotność ekranu LCD do co najmniej 5 000 godzin oraz nowy rodzaj folii w kuwecie, którego żywotność przewidziano na aż 55 litrów żywicy. Do tego doliczyć możemy standardowe funkcje takie jak komunikacja poprzez WiFi i 7-calowy dotykowy panel sterowania.

Urządzenie trafi do pierwszych klientów pod koniec stycznia 2022 roku. Informacje na temat jego ceny można uzyskać po bezpośrednim kontakcie z jego producentem.

Źródło/Source: www.3dprintingindustry.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: UNIZ

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments