Nexa3D wprowadza do oferty XiP, swoją pierwszą desktopową, fotopolimerową drukarkę 3D

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 22 gru 2021

Nexa3D, producent szybkich fotopolimerowych drukarek 3D przeznaczonych przede wszystkim dla przemysłu, ogłosił wprowadzenie do oferty swojej pierwszej tego typu konstrukcji klasy desktop. XiP, to już druga obok QLS 350 premiera zaprezentowana w ostatnim kwartale przez Kalifornijczyków.

XiP działa w oparciu o opatentowaną przez Nexa3D technologię LSPc. Zasada działania jest więc taka sama jak w przemysłowych konstrukcjach NXE 400 oraz NXD 200. Kompaktowy rozmiar oraz wysoka przepustowość mają być kluczem do pozyskania branż, które nie potrzebują dużego obszaru roboczego, ale przede wszystkim dużej prędkości druku, która przyspieszy proces projektowania prototypów, poprzez szybkie generowanie kolejnych ich iteracji.

Obszar roboczy urządzenia to 190 x 110 x 170 mm, przy wymiarach zewnętrznych na poziomie 420 x 350 x 530 mm. Wyposażono je w monochromatyczny ekran LCD o przekątnej 9,3” oraz rozdzielczości 4K, co przekłada się na uzyskanie piksela o rozmiarze 52 mikrometrów. Zalecana wysokość warstwy mieści się w zakresie od 50 do 200 mikrometrów, a maksymalna masa drukowanego obiektu nie powinna przekraczać 1,3 kg.

Photo Credit: Nexa3D

XiP wyposażono w systemy Smart Resin Cartridge oraz Toolless VAT System. Pierwszy z nich pozwala na automatyczne uzupełnianie żywicy w kuwecie oraz szybkie uzupełnienie jej poziomu, bez konieczności zatrzymywania procesu druku 3D (pomimo zastosowania systemu opartego na kartridżach urządzenie to pozwala na pracę z żywicami pochodzącymi od firm trzecich). Drugi system działa w oparciu o nierozbieralną kuwetę, w której żywotność membrany zwiększono do 50 000 warstw. Dla jednych tego typu rozwiązanie może być zaletą, ponieważ nie wymaga ponoszenia dodatkowego nakładu pracy na jej regenerację, dla innych będzie wadą ze względu na konieczność kupowania nowych kuwet.

Drukarka 3D XiP pojawi się na rynku w drugim kwartale 2022 roku, jej cennik rozpocznie się od kwoty 5 999 USD.

Źródło/Source: www.3dprintingindustry.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Nexa3D

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments