Drukowana w 3D nakładka na kontroler DualSense pozwala grać na PS5 osobom z niepełnosprawnościami rąk

Kategoria: Projekty 3D 11 sty 2022

Druk 3D dość mocno łączy się ze światem gier wideo. Poza możliwością wydrukowania figurek ulubionych bohaterów, możemy wykonać również niezliczoną ilość wszelkiego rodzaju podkładek, stojaków i innych akcesoriów powiązanych z tym medium. Jednym z najbardziej użytecznych zastosowań jest jednak wykonywanie specjalnych nakładek-przystawek, dzięki którym ludzie z niepełnosprawnościami rąk również mogą zasmakować tej niczym nieskrepowanej rozrywki. Jednym z takich rozwiązań jest projekt Akaki Kuumeri, który wykonał nakładkę do kontrolera od Sony PlayStation 5, pozwalającą na grę przy użyciu tylko jednej dłoni.

Projekt nakładki na kontroler DualSense powstał w ramach zawodów zorganizowanych przez stronę Prusa Printers, którego tematem przewodnim było stworzenie akcesoriów ułatwiających osobom niepełnosprawnym granie na wszelkiego rodzaju konsolach. Jedno z podstawowych założeń konkursu dotyczyło faktu, że wykonana modyfikacja nie może wymagać konieczności rozbierania  samych kontrolerów, dlatego właśnie większość zgłoszeń dotyczyła wszelkiego rodzaju, mniej lub bardziej rozbudowanych, nakładek. Wszystkie prace konkursowe można przejrzeć oraz pobrać na specjalnie przygotowanej stronie.

O ile Microsoft udostępnił swoim niepełnosprawnym graczom, przystosowany dla ich potrzeb Xbox Adaptive Controller, tak fani marki Sony nie doczekali się jeszcze tego typu akcesorium do konsol z serii PlayStation. Niepełnosprawni gracze często narzekają na kontroler DualSense, który jest dla nich nieporęczny oraz ciężki. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników, którzy nie mają jednej ręki, przez co nie są w stanie w pełni wykorzystać wszystkich jego funkcji i możliwości.

Photo Credit: Akaki Kuumeri/Prusa Printers

Adapter zaprojektowany przez Akaki Kuumeri ma być lekiem na tego typu bolączki. Przede wszystkim można bez najmniejszego problemu używać go przy pomocy jednej dłoni. Specjalna nakładka na jeden z analogów pozwala na manipulowanie nim poprzez położenie pada na dowolnej powierzchni i poruszaniem nim w pożądanym kierunku. Bardzo ciekawie rozwiązano również problem triggerów. Przystawka „przenosi” je obok tych znajdujących się po przeciwnej stronie, pozwalając na jednoczesne naciskanie wszystkich spustów przy pomocy jednego palca.

Photo Credit: Akaki Kuumeri/Prusa Printers

Dodatkowym ułatwieniem, które można wykorzystać, jest dołożenie do zestawu kolejnej nakładki, która pozwala na sterowanie umieszczonym po lewej stronie kontrolera krzyżakiem, przy pomocy kciuka od prawej dłoni. Jest to wersja opcjonalna, którą łączymy z wersją podstawową adaptera. Zaletą całego zestawu jest fakt, że w zależności od potrzeb, możemy wydrukować jego odbicie lustrzane i przystosować pada do użytkowania lewą lub prawą ręką.

Cały projekt można obejrzeć oraz pobrać tutaj, a materiał wideo prezentujący jego możliwości znajduje się poniżej.

Źródło/Source: www.3dprintingindustry.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Akaki Kuumeri/Prusa Printers

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments