Gdy Zero-Waste Spotyka Druk 3D, czyli filament powstały na bazie otrębów pszennych

Kategoria: Informacje branżowe 04 lut 2022

GREENFILL3D – polski start-up działający na pograniczu ekologicznych, biodegradowalnych materiałów i druku 3D, ogłasza premierę swojego unikalnego filamentu na bazie otrębów pszennych – GF3D Branfill3d. Materiał powstał zgodnie z nowoczesnymi koncepcjami Zero-Waste i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – otręby pszenne są odpadem produkcyjnym powstałym przy produkcji makaronów i klusek. Ze stworzonego materiału start-up wydrukował w technologii druku 3D autorskie standy reklamowe (tzw. POS – Point Of Sales), na których prezentowane będą gotowe makarony. Projekt powstaje we współpracy z Grupą MASPEX – jednym z największych producentów żywności w Europie.

Materiał GF3D Branfill3d to kompozyt otrębów pszennych, kwasu polimlekowego (PLA) – popularnego bioplastiku stosowanego w druku 3D oraz innych w pełni biodegradowalnych składników, które razem nadają temu materiałowi wyjątkowe właściwości. Części drukowane z materiału 3D są sprężyste i w pewnym stopniu giętkie (w zależności od grubości ścianki), co sprawia, że są dość trudne do złamania. Duży udział w tych właściwościach ma włóknista struktura otrębów pszennych, która zapewnia sprężystość drukowanym częściom 3D oraz gładkość powierzchni. Co więcej, podczas procesu druku 3D materiał wydziela zapach pieczonego chleba, który długo utrzymuje się na wydrukowanych częściach.

Jak to jest robione?

Cały proces składa się z czterech kroków:

  1. Grupa MASPEX dostarcza GREENFILL3D surowy materiał z otrębów pszennych, który jest odpadem produkcyjnym makaronu.
  2. Surowe otręby pszenne są przesiewane do niezbędnej, niskiej frakcji oraz starannie i cierpliwie suszone, aż do uzyskania znikomej wilgotności.
  3. Otręby pszenne są mieszane z innymi składnikami i przetwarzane w środowisku przemysłowym w nitkę filamentu, który można wykorzystać w procesie druku 3D.
  4. GREENFILL3D drukuje stoiska POS przy pomocy własnej farmy drukarek 3D liczącej ponad 40 urządzeń. Każdy stand składa się z 34 elementów – ich montaż jest szybki i łatwy. Dodatkowo konstrukcja standu jest modułowa, co może pozwolić na jego dalszą rozbudowę o dodatkowe moduły.

Efektem końcowym jest stanowisko reklamowe prezentujące produkty spożywcze, które powstało na bazie pozostałości tego samego materiału spożywczego, który reklamuje. Odpady produkcyjne – zamiast zostać wyrzucone, posłużyły do wytworzenia tradycyjnych narzędzi wspierających sprzedaż. Projekt doskonale wpisuje się w założenia idei Zero-Waste i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i może być skalowany do innych obszarów zastosowań. Właściwości materiału z otrębów pszennych pozwalają na szereg różnorodnych zastosowań – przedmiotów codziennego użytku, artykułów dekoracyjnych, ale także aplikacji przemysłowych. Obecnie zespół GREENFILL3D przeprowadza pierwsze testy wykorzystania aplikacji wykonanych z GF3D Branfill3d dla klienta reprezentującego branżę motoryzacyjną i zamierza sukcesywnie testować go w innych branżach.

Współpraca z Grupą MASPEX

MASPEX to największa prywatna polska firma w branży spożywczej oraz jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka GREENFILL3D została wybrana w ramach organizowanego przez PARP Programu Scale Up, do realizacji wspólnego z Grupą Maspex projektu dla jednej z jej głównych marek – lidera w kategorii makaronów w Polsce – marki Lubella.

Wspólne prace nad projektem rozpoczęły się 1 lipca 2021 r., a już 15 grudnia 2021 r. gotowy był pierwszy prototyp do prób logistycznych. Finałem był ekspozytor wykonany w 20% z filamentu zbożowego, z wykorzystaniem łączników półek wykonanych z polimeru PLA z mączki kukurydzianej, osadzony na cokole z tektury nadającej się w 100% do recyklingu z zadrukiem farb z certyfikatem Greenguard®.

Nowatorskie „ekoPOSy” już niebawem trafią do wybranych punktów handlowych.

O spółce GREENFILL3D

GREENFILL3D opracowuje innowacyjne rozwiązania w zakresie wytwarzania przyrostowego, oparte na naturalnych materiałach. Celem firmy jest wdrożenie idei Zero-Waste do druku 3D i stworzenie nowych ekologicznych standardów w tworzeniu przedmiotów codziennego użytku. GREENFILL3D działa na pograniczu trzech obszarów:

  • przetwórstwo ekologicznych termoplastów, opartych na materiałach biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu, domieszkowanych składnikami naturalnymi (np. otrębami pszennymi)
  • wytwarzanie przyrostowe z wykorzystaniem w/w materiałów
  • projektowanie i produkcja własnych wyrobów m.in. materiałów reklamowych
    i POS.

GREENFILL3D jest finalistą zeszłorocznego projektu ScaleUp, a obecnie bierze udział w projekcie InNow realizowanym w ramach unijnego programu Interreg. Zespół GREENFILL3D wywodzi się z polskiej firmy CD3D, działającej w obszarze wytwarzania przyrostowego od stycznia 2013 roku.

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] początku bieżącego roku GREENFILL3D zaprezentował standy reklamowe wyprodukowane w technologii druku 3D z autorskiego materiału GF3D Branfill3d, opartego o otręby […]