PrintPRO – nowa seria oczyszczaczy powietrza dla druku 3D od BOFA

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 22 lut 2022

Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju druku 3D korzystamy, podczas tego procesu do otaczającego nas powietrza przedostają się drobne cząstki lotnych związków organicznych. Zjawisko to jest szczególnie nasilone w technologii FDM, gdzie polimer poddawany jest wysokim temperaturom. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodliwych pyłów firma BOFA opracowała serię oczyszczaczy powietrza PrintPRO.

Z najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Georgia Institute of Technology wynika, że podczas druku 3D ze standardowych polimerów, takich jak PLA, PETG czy ABS następuje emisja ponad 200 rodzajów lotnych związków organicznych oraz innych ultradrobnych cząsteczek. Mogą one powodować nie tylko nieprzyjemny zapach, ale też potencjalnie szkodzić naszemu zdrowiu, jeśli nie zadbamy o dobrą wentylację powietrza.

Naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy chcą chronić się przed zagrożeniami związanymi z lotnymi związkami organicznymi, firma BOFA, znany producent odciągów i oczyszczaczy powietrza, opracowała dostosowane w tym celu rozwiązanie. PrintPRO to seria czterech systemów oczyszczania powietrza, zaprojektowana specjalnie dla użytkowników drukarek 3D.

W ofercie BOFA znajdują się cztery maszyny, kompatybilne ze wszystkimi rodzajami technologii druku 3D. Modele PrintPRO 1,2,3 oraz 4 sprzedawane są w cenach kolejno 390 EUR, 649,90 EUR, 729,90 EUR oraz 1 490,90 EUR netto. Różnica pomiędzy poszczególnymi wersjami przejawia się w ich mocy oraz efektywności i poziomie filtracji. Niezależnie od wersji, w każdym z nich znajdziemy dwa rodzaje filtrów, HEPA, który filtruje 99,97% cząstek o wielkości zaledwie 0,3 mikrometra, oraz filtr węglowy odpowiedzialny za eliminację zapachów, gazów oraz nanocząstek.

Photo Credit: BOFA

Oczyszczacze PrinPRO wyposażone są w czujniki monitorujące wydajność oraz żywotność filtrów oraz specjalny system labiryntów, zapewniający możliwie jak najdłuższą drogę przepływu powietrza, w celu zapewnienia jego wystarczającej cyrkulacji i bardziej efektywnej filtracji. Wszystkie modele, poza PrintPRO 1, wyposażono również dodatkowo w filtr wstępny, który usuwa 95% cząstek o wielkości 1 mikrometra oraz 80% cząstek o wielkości 0,2 mikrometra. Zwiększa ona żywotność filtra HEPA oraz węglowego.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: BOFA

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments