BCN3D oraz Henkel nawiązują współpracę w zakresie opracowywania nowych żywic dla technologii VLM

Kategoria: Materiały do druku 3D 11 maj 2022

Firma BCN3D Technologies, znany hiszpański producent rozwiązań do druku 3D oraz firma Henkel, światowy lider w dziedzinie produkcji klejów, uszczelniaczy oraz powłok funkcjonalnych, ogłosiły współpracę w celu opracowania nowych formuł materiałów, dla zaprezentowanej w marcu nowej technologii druku 3D VLM. Oficjalne ogłoszenie jest przypieczętowaniem trwającej od 2020 roku współpracy pomiędzy tymi dwoma zespołami.

Dzięki swojemu ponad 100-letniemu doświadczeniu w różnych branżach, Henkel posiada niepodważalne kwalifikacje w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań inżynieryjnych w dziedzinie wytwarzania przyrostowego, z których większość jest realizowana za pośrednictwem marki zależnej Loctite. Firma BCN3D zamierza wykorzystać to doświadczenie, aby przyspieszyć wprowadzenie nowych materiałów dla technologii VLM, realizując tym samym swoją wizję odblokowania autonomii produkcyjnej, zapewniającą twórcom pełną kontrolę na każdym etapie procesu produkcyjnego.

VLM to technologia o innowacyjnym sposobie działania. Jej założeniem jest między innymi wysoka produktywność, poprzez zwiększenie prędkości druku 3D. Osiągnięto to poprzez interesujący schemat produkcyjny. Sam model budowany jest na suchej platformie roboczej. Po obu jej stronach umieszczone są dwa pojemniki na żywicę, przez które przechodzą rolki z nawiniętą folią typu FEP Film, która pokrywana jest cienką warstwą fotopolimeru. Folia z polimerem przesuwa się nad model, gdzie jest selektywnie utwardzana światłem UV.

Po procesie utwardzenia folia wraca nad pojemnik, a niewykorzystana żywica zostaje do niego zgarnięta. W tym samym czasie następuje utwardzenie kolejnej warstwy, poprzez folię pokrytą żywicą z drugiego pojemnika. Proces jest cykliczny, a materiał podawany jest raz z jednej, a raz z drugiej strony. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przynajmniej w teorii, w czasie jednego procesu można używać dwóch różnych rodzajów żywicy.

Photo Credit: BCN3D Technologies

Szczegółowe informacje na temat materiałów znajdujących się obecnie w opracowywaniu przez BCN3D oraz Henkel nie są jeszcze w pełni jawne. Wiadomo jednak, że jednym z głównych obszarów badań są przede wszystkim elastomery. Ze względu na dużą lepkość żywic stosowanych w technologii VLM, materiały te mogą zawierać dużą frakcję oligomerów, pozwalającą uzyskać luźną sieć polimerową, która będzie w stanie wytrzymywać naprężenia mechaniczne, takie jak elastomery klasy przemysłowej, powstające w procesie formowania wtryskowego.

Pierwsza prezentacja efektów tej współpracy będzie miała miejsce w dniach 17-19 maja 2022 roku, na targach Rapid w Detroid w stanie Michigan, gdzie obie firmy zaprezentują wydruki 3D wykonane w technologii VLM.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release BCN3D Technologies

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: BCN3D Technologies

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments