Longer LK5 Pro – jak skalibrować platformę roboczą i wykonać pierwszy wydruk 3D

Kategoria: Kalibracja i konserwacja Testy 18 maj 2022

LONGER 3D to jeden ze stosunkowo młodych producentów drukarek 3D, który pretenduje do pozostania firmą pokroju Anycubic, czy Creality 3D. W poprzedniej części zajęliśmy się unboxingiem oraz złożeniem modelu LONGER LK5 Pro, dzisiaj natomiast zajmiemy się kalibracją platformy roboczej oraz wykonamy pierwszy, testowy wydruk 3D.

Po naszych ostatnich działaniach, drukarka 3D jest już prawie gotowa do pracy. Pozostaje nam jednak jeszcze jedna bardzo istotna kwestia – musimy precyzyjnie skalibrować położenie płaszczyzny roboczej względem dyszy głowicy drukującej tak, aby w każdym jej położeniu odległość ta była możliwie taka sama. Warto jednak nadmienić, że nie może to być wartość dowolna, ale taka która pozwoli nam na uzyskanie ładnej powierzchni przyklejenia modelu 3D, nie pozwalając zarazem na odklejenie się modelu w czasie druku, w wyniku działających na niego sił pochodzących od skurczu materiałowego.

Powszechnie uznaje się, że optymalną odległością dyszy od platformy roboczej jest wartość 0,1 – 0,2 mm. W tym wypadku przydatnym narzędziem kalibracyjnym może okazać się zwykła kartka standardowego papieru do drukowania dokumentów na drukarce atramentowej lub laserowej. Aby cały proces kalibracji przebiegł pomyślnie kartka umieszczona w dowolnym miejscu, pomiędzy dyszą a stołem roboczym drukarki 3D, powinna poruszać się swobodnie, ale z wyczuwalnym oporem.

Proces kalibracji rozpoczynamy od ustawienia typowych temperatur roboczych, zarówno dla głowicy, jak i platformy roboczej. Musimy bowiem pamiętać o rozszerzalności cieplnej materiałów, z których zostały one wykonane. Zrobienie kalibracji „na zimno” może nie przynieść zadowalających rezultatów. Jeśli zamierzamy drukować głównie z PLA (tak jak będzie to miało miejsce w naszym przypadku), ustawiamy temperatury typowe dla PLA.

Na panelu dotykowym klikamy w „Tune”, a następnie ustawiamy temperatury dla platformy roboczej („Heatbed temperature”) oraz głowicy („Nozzle temperature”). W naszym przypadku są to wartości kolejno 60oC oraz 200oC. Jeżeli w głowicy drukującej znajdował się filament, powinniśmy po rozgrzaniu głowicy usunąć go, w przeciwnym razie będzie nam on utrudniał zadanie, grawitacyjnie wypływając z dyszy.

Po wykonaniu powyższych czynności możemy już przystąpić do właściwej kalibracji. Drukarka 3D LONGER LK5 Pro wyposażona jest w kreatora kalibracji, co w jakiś tam sposób zawsze ułatwia nam pracę. Jeśli nasze urządzenie nie posiada takiej funkcjonalności, wystarczy po prostu przesuwać głowicą i platformą roboczą w kolejne punkty kalibracyjne ręcznie.

Aby uruchomić funkcję kreatora klikamy kolejno w menu „Utilities”, a następnie w ikonę „Leveling”.

Naszym oczom ukaże się prosty kreator oparty na 5-punktowej kalibracji, wraz z krótkim opisem całego procesu.

Zgodnie z sugestią kreatora klikamy w punkt oznaczony numerem „1”.

Czekamy aż drukarka 3D ustawi żądane położenie, a następnie umieszczamy kartkę papieru pomiędzy dyszą, a platformą roboczą.

Korektę wysokości stołu roboczego wykonujemy przy pomocy umieszczonych pod nim czterech śrub kalibracyjnych.

Regulacji dokonujemy kręcąc śrubą w lewo lub w prawo, co jakiś czas sprawdzając, czy kartka porusza się swobodnie, ale z wyczuwalnym oporem.

Po uzyskaniu zadowalającego efektu klikamy w kolejne punkty i powtarzamy wskazane wcześniej czynności.

Na koniec klikamy w punkt numer „5” i sprawdzamy uzyskany efekt.

Jeśli nie będzie on zadowalający, to czynności kalibracyjne wykonujemy po raz drugi i kolejny, aż do uzyskania zadowalającego efektu we wszystkich pięciu miejscach. Kiedy to nastąpi wychodzimy z menu kalibracji do menu głównego drukarki 3D.

Przystępujemy do wykonania pierwszego prostego wydruku 3D, korzystając z jednego z gotowych plików, dostarczonych wraz z drukarką 3D. Znajdują się one na karcie micro SD, umieszczonej z boku urządzenia. Wykorzystamy też mały zwój filamentu PLA, który również znajdował się w zestawie.

W menu „Print” klikamy w kafelek „Files”.

Wyświetli się lista plików, znajdujących się na karcie pamięci.

W celach testowych wydrukujemy… gwizdek.

Drukarka zapyta nas czy jesteśmy gotowi do druku 3D.

Po zatwierdzeniu następuje proces rozgrzewania dyszy oraz platformy roboczej.

Po osiągnięciu zapisanych w pliku temperatur następuje proces druku 3D.

Po niecałej godzinie na panelu sterowania pojawia się komunikat o zakończeniu procesu druku 3D, który zatwierdzamy klikając w „OK”.

W momencie kiedy platforma jest jeszcze ciepła, wydruk trzyma się bardzo mocno.

Po ostudzeniu można go już jednak zdjąć bez większego wysiłku.

Tak prezentuje się oderwany raft…

… a tak sam gotowy model.

Efekt końcowy nie jest jakoś szczególnie oszałamiający, ale całkiem poprawny. Należy mieć też na uwadze, że był to „gotowiec” wydrukowany na wątpliwej jakości filamencie, dostarczonym w postaci kiepsko zabezpieczonego, niewielkiego zwoju. W kolejnych artykułach postaramy się nieco bardziej przybliżyć możliwości tego urządzenia, wykonując szereg wydruków 3D, z samodzielnie przygotowanych plików.

Drukarkę 3D LONGER LK5 Pro można kupić w sklepie TOMTOP, z darmową wysyłką kurierską z niemieckiego magazynu.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments