Naukowcy opracowali drukowany w 3D stół operacyjny

Kategoria: Druk 3D w medycynie 22 lip 2022

Amerykańscy naukowcy z North American University, we współpracy z naukowcami z Western University i Michigan Technological University, opracowali projekt drukowanego w 3D stołu operacyjnego. W pełni funkcjonalne narzędzie wykonane zostało przy pomocy sprzętu open source oraz kosztach sięgających ułamka wartości regularnej ceny tego typu sprzętu medycznego.

Jak powszechnie wiadomo sprzęt medyczny jest drogi i to niezależnie od jego rodzaju oraz zastosowania. Szacuje się, że rynek stołów chirurgicznych w samej tylko Ameryce Północnej przekroczył w ubiegłym roku wartość 456 mln USD, a w najbliższych latach wartość ta ma znacząco wzrosnąć. Liczba ta sama w sobie robi wrażenie, a uzasadnieniem rzędu jej wielkości jest fakt, że pojedynczy stół operacyjny to koszt na poziomie nawet 250 000 USD.

W krajach rozwijających się, gdzie potrzeby medyczne są takie same lub wyższe jak w krajach rozwiniętych, tak wysokie ceny są praktycznie nieosiągalne, co jeszcze bardziej obniża jakość świadczonej tam opieki zdrowotnej. Fakt ten, był głównym powodem stworzenia projektu przystępnego cenowo stołu operacyjnego. Druk 3D wybrano jako metodę, której stosowanie w alternatywie do metod konwencjonalnych, znacząco obniża koszty produkcyjne w wielu dziedzinach przemysłu i medycyny.

Po przeanalizowaniu możliwych sposobów na ukończenie projektu, zespół naukowców zdecydował się na użycie desktopowej drukarki 3D o otwartym kodzie źródłowym. Przy jej pomocy wykonano szereg niezbędnych elementów, których produkcja zajęła nieco ponad tydzień. Posłużono się również innymi komponentami, które zaliczyć możemy do grupy łatwo dostępnych, w praktycznie każdym regionie świata, materiałów.

Photo Credit: Western University

Skonstruowany stół posiada pełen zakres regulacji, we wszystkich możliwych położeniach. Wykorzystywać można go przede wszystkim do szerokiej gamy zabiegów ortopedycznych, ale idealnie nadaje się również do ogólnych zabiegów chirurgicznych, zabiegów ginekologicznych oraz porodów.

Łączny koszt wyprodukowania omawianego narzędzia zamknął się w kwocie 4 000 USD, co w porównaniu do wspomnianych wcześniej 250 000 USD za stół „fabryczny”, pozwala na uzyskanie oszczędności rzędu 98,5%.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Western University

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments