AquaSys GP – szybsza alternatywa dla PVA

Kategoria: Materiały do druku 3D 25 sie 2022

Firma Infinite Materials Solutions LLC (Infinite) ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego, rozpuszczalnego w wodzie materiału podporowego. AquaSys General Purpose (AquaSys GP) jest bezpośrednią konkurencją dla PVA, a jego przewagą jest szybsza o 20% rozpuszczalność oraz kompatybilność z większą ilością filamentów, takich jak PET i PETG.

Powstanie rozpuszczalnych filamentów podporowych zrewolucjonizowało druk 3D w technologii FDM. Możliwość stosowania ich w trudnodostępnych miejscach pozwoliła na drukowanie obiektów, które przy stosowaniu zwykłego filamentu były niemal niemożliwe do wydrukowania, a jeśli nawet się to udało, to praca włożona w postprocessing takiego modelu wymagała bardzo dużego nakładu sił.

Pojawienie się filamentów HIPS oraz PVA znacząco poprawiło komfort pracy z bardziej wymagającymi geometrycznie modelami. Tworzywa te nie są jednak tak doskonałe, jak mogłoby się wydawać. Jedno z nich wymaga stosowania dość nieprzyjemnego w zapachu rozpuszczalnika, drugie natomiast, wprawdzie rozpuszcza się w zwykłej wodzie, ale proces ten jest dość czasochłonny. AquaSys GP, ze względu na stosowany rozpuszczalnik bliżej do PVA, ale prędkość jego rozpuszczania w wodzie o temperaturze pokojowej jest zdecydowania większa.

Photo Credit: Infinite

Poza tym najważniejszym czynnikiem, AquaSys GP wyróżnia się również od PVA większą kompatybilnością z filamentami. O ile PVA znajduje zastosowanie praktycznie wyłącznie z PLA, tak nowe tworzywo podporowe rozszerza ten zakres dodatkowo o PET oraz PETG. Niewątpliwą zaletą AquaSys GP jest również zdecydowanie mniejsza absorpcja wilgoci, przez co można go z powodzeniem używać w środowisku o zwiększonej wilgotności.

Filament podporowy AquaSys GP sprzedawany jest w średnicach 1,75 mm oraz 2,85 mm. Za 0,5 kg szpulę trzeba zapłacić w tym momencie 70 USD. Więcej na temat tego tworzywa można znaleźć na stronie producenta.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Infinite

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments