Cerambot prezentuje na Kickstarterze nową wielkoformatową drukarkę 3D do ceramiki

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 13 paź 2022

Chiński Cerambot, specjalista od drukarek 3D do ceramiki i innych mas plastycznych po raz trzeci uruchomił na Kickstarterze kampanię, na której oferuje urządzenia o takim właśnie zastosowaniu. Tym razem bohaterem akcji jest Matrix, wielkoformatowa drukarka 3D, występująca w trzech różnych wariantach gabarytowych.

Nie minęło wiele ponad rok odkąd Cerambot zakończył swoją poprzednią kampanię, na której oferował drukarkę 3D do ceramiki Eazao oraz w pewnym sensie rewolucyjną przystawkę, która pozwalała na wypalanie wydrukowanych obiektów w zwykłej kuchence mikrofalowej. Firma powróciła właśnie z nową ofertą, która również zapowiada się na kolejny sukces komercyjny.

Urządzenia z serii Matrix dostępne są w trzech wersjach, różniących się wielkością obszaru roboczego. Model M500 pozwala na pracę w przestrzeni 300 x 300 x 500 mm, M600 to 400 x 400 x 600 mm, a M700 to aż 500 x 500 z 700 mm. Przy takich gabarytach jesteśmy, przynajmniej w teorii, w stanie drukować własną ceramikę łazienkową, taką jak chociażby umywalka.

Photo Credit: Cerambot

Omawiane dzisiaj urządzenia nadają się nie tylko do ceramiki, ale również szeregu różnego rodzaju mas lepkich oraz plastycznych. Mogą nimi być na przykład pulpa papierowa, pochodzące z recyklingu skorupki jaj, zmielone muszle organizmów morskich, jak również włókna roślinne i inne zmielone odpady spożywcze. Można więc śmiało powiedzieć, że drukarki 3D Matrix można wykorzystywać do kreatywnego recyklingu.

W odróżnieniu od poprzednich urządzeń od Cerambot, drukarki 3D z serii Matrix pracują w układzie CoreXY. Wśród podobieństw możemy się z kolei doszukiwać podobnego systemu dostarczania materiału do ekstrudera oraz pracy z precyzją na poziomie 0,4 mm. Sam ekstruder doczekał się jednak jednego, bardzo istotnego ulepszenia. W jego konstrukcji znalazła się specjalna komora powietrzna, która pozawala na odgazowanie materiału w czasie jego wytłaczania. Dzięki temu eliminujemy występowanie niepożądanych pęcherzyków powietrza w warstwach naszego modelu.

Do końca kampanii pozostało jeszcze dwadzieścia osiem dni, a na koncie twórców wylądowało już ponad 120 000 USD, z zakładanych 10 000 USD. W chwili obecnej za najtańszą opcję modelu M500 zapłacimy 799 USD, za model M600 1 199 USD, a za model M700 1 799 USD.

Źródło/Source: www.kickstarter.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Cerambot

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments