Naukowcy opracowali sposób na drukowalny w 3D środek do odstraszania komarów

Kategoria: Druk 3D w medycynie 27 paź 2022

Praktycznie w każdej szerokości geograficznej, ciepłe lato kojarzy nam się z inwazją, uprzykrzających nasze życie lub wypoczynek, komarów. Pośród całej masy dostępnych preparatów, dzięki którym możemy się przed nimi bronić, ciężko znaleźć ten skuteczny, który zarazem będzie dla nas bezpieczny. Zespół naukowców z Uniwersytetu Martina Luthera w Halle-Wittenberg w Niemczech, opracował rozwiązanie, które może okazać się krokiem we właściwym kierunku.

Według WHO komary są odpowiedzialne za takie choroby jak malaria, czy denga i mają pośredni wpływ na około milion zgonów rocznie. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że są dosłownie najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami na świecie. Nawet jeśli owady te nie „planują” nas zabić, to ich obecność oraz ukąszenia potrafią zirytować nawet najbardziej spokojnego człowieka.

Pośród wielu środków odstraszających komary znajdziemy te pochodzenia syntetycznego, jak również naturalnego. Najbardziej popularną substancją zaliczaną do tej pierwszej grupy jest DEET, który pomimo swojej wysokiej skuteczności potrafi być również szkodliwy, zwłaszcza jeśli dostanie się do naszych oczu lub ust. Repelenty naturalne również potrafią być skuteczne, ale krótkotrwałe, przez co wymagają wielokrotnej aplikacji.

Naukowcy ze wspomnianego we wstępie uniwersytetu próbują znaleźć złoty środek, chcąc stworzyć produkt, który będzie zarówno trwały, skuteczny, jak i bezpieczny w użyciu. W tym celu posłużono się technologią druku 3D oraz substancją chemiczną o nazwie IR3535, która jest opracowanym przez MERCK, środkiem odstraszającym owady.

Substancja ta jest kapsułkowana w biodegradowalnym materiale do druku 3D (PLA), a następnie drukowana w formie akcesorium do noszenia, pod postacią na przykład pierścionka, bransoletki lub innego, wykonanego przez projektanta, gadżetu. W procesie prototypowania oraz testowania udało się osiągnąć maksymalną, 25% wagową zawartość repelentu w PLA i udowodniono, że szybkość jego uwalniania wzrasta wraz z temperaturą. Zbadano również, że całkowity czas uwolnienia substancji w pokojowej temperaturze otoczenia wyniósł około 10 dni.

Przeprowadzone przez naukowców badania wykazały też, że spraye zwierające w swoim składzie IR3535 są mniej drażniące dla skóry niż te z DEET, co jeszcze bardziej przemawia na korzyści płynące z wyboru tej właśnie substancji. Chociaż pierwsze prototypy okazały się bardzo skuteczne w kontrolowanych warunkach, to konieczne jest jeszcze przeprowadzenie szeregu testów w środowisku naturalnym.

Źródło/Source: www.3dprinting.com

Grafika przewodnia: www.pixabay.com, na licencji Pixabay License, autor: WikiImages

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments