Carima prezentuje C-CAT – ulepszoną wersję technologii druku 3D z fotopolimerów

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Drukarki 3D Przemysłowe drukarki 3D 17 lis 2022

Na trwających właśnie targach Formnext 2022, koreańska firma Carima prezentuje swoją innowacyjną technologię szybkiego druku 3D z fotopolimerów. Na ich stoisku można zobaczyć urządzenia, które są w stanie drukować w prędkością dochodzącą do 60 cm przyrostu wysokości modelu na godzinę.

Mająca swoją siedzibę w Seulu Carima, drukiem 3D zajmuje się od 2000 roku. Jest to najstarsza tego typu firma w Korei Południowej, która na swoim koncie posiada 23 przyznane oraz 63 oczekujące zgłoszenia patentowe z zakresu technologii przyrostowych.

Na swoim stoisku Koreańczycy zaprezentują ulepszoną wersję technologii C-CAT (Carima Continuous Additive Technology), która według nich jest najszybszym na świecie tego typu rozwiązaniem, w zakresie zbliżonej wielkości obszaru roboczego. Systemy C-CAT są bowiem w stanie drukować z prędkością 1 cm na minutę, co daje nam aż 60 cm w ciągu zaledwie jednej godziny.

Kolejną innowacją, jaka została opracowana przez zespół Carima to zminimalizowanie siły koniecznej do usunięcia modelu z platformy roboczej, po zakończeniu procesu druku 3D. Zagadnienie to jest dość problematyczne w wielu konstrukcjach drukarek 3D, ponieważ z jednej strony oczekujemy silnego wiązania w czasie druku 3D, a z drugiej chcielibyśmy łatwo zdjąć model po jego zakończeniu, bez ryzyka żadnych uszkodzeń.

Koreańczycy zaprezentowali trzy urządzenia, dwie drukarki 3D (modele DM400 i IMD) oraz komorę do naświetlania wydruków 3D CL300Pro. Drukarki 3D to urządzenia z otwartym systemem materiałowym, pozwalającym na pracę z dowolnymi żywicami UV.

DM400

Photo Credit: Carima

Model DM400 to urządzenie klasy przemysłowej, zaprojektowane do masowej produkcji. Obszar roboczy na poziomie 400 x 330 x 500 mm pozawala zarówno na wydruk dużych modeli, jak i dużych serii mniejszych elementów. Oprócz materiałów standardowych, urządzenie to pozwala również na pracę z żywicami o wysokiej lepkości.

IMD

Photo Credit: Carima

Model IDM to urządzenie klasy desktop, z obszarem roboczym na poziomie 124 x 70 x 140 mm. Zaprojektowano je przede wszystkim dla potrzeb stomatologicznych oraz medycznych. Ekran o rozdzielczości FHD nie robi w dzisiejszych czasach żadnego wrażenia, ale jednorodność światła na poziomie 99% ma zapewnić niezwykłą powtarzalność oraz wysoką precyzję druku 3D.

CL300Pro

Photo Credit: Carima

CL300Pro to stacja do finalnego utwardzania wydruków 3D. Wyposażono ją w diody o mocy 300 W, co pozwala na utwardzenie modelu w zaledwie 3 minuty i to nie tylko powierzchniowo, ale też wewnętrznie. Obszar utwardzania w zakresie 150 x 110 mm wydaje się nie być szczególnie przydatny w przypadku posiadania drukarki 3D DM400, ale powinien sprawdzić się w użytku z modelem IMD.

Źródło/Source: www.3dprinting.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Carima

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments