Meltio prezentuje nowe rozwiązania z zakresu technologii druku 3D Wire-Laser Metal

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 09 lis 2022

Meltio – producent przełomowej technologii druku 3D z metalu, polegającej na osadzaniu materiału w postaci drutu nawiniętego na szpulę, zaprezentował rozwiązania mające w znacznym stopniu ułatwić korzystanie ze swoich unikalnych systemów. Pośród tych nowości znajdziemy między innymi oprogramowanie Horizon oraz nowy system kalibracji lasera.

W przyjętej przez siebie wizji towarzyszenia oraz bycia niezawodnym rozwiązaniem dla branż na całym świecie, w celu oferowania rozwiązań druku 3D firmy Meltio, które obniżają koszty i usprawniają procesy produkcyjne, hiszpańska firma międzynarodowa zaprezentowała dziś dwie nowe innowacje, zwiększające niezawodność produkcji części metalowych: oprogramowanie Meltio Horizon i nowy system kalibracji lasera.

Oba rozwiązania technologiczne, opracowane przez zespół inżynierów Meltio, stanowią kolejny krok w strategii firmy mającej na celu wyeliminowanie barier, które uniemożliwiały produkcji addytywnej z metalu znaczącą obecność w wielu sektorach przemysłu. Meltio staje się teraz idealnym sojusznikiem dla tych branż.

Opracowaliśmy oprogramowanie Meltio Horizon i system kalibracji lasera, aby ułatwić wykorzystanie technologii druku 3D firmy Meltio w przemyśle na całym świecie. Należy zauważyć, że produkcja addytywna metali była historycznie kojarzona ze złożonym i drogim oprogramowaniem, ograniczonym do użycia przez bardzo niewiele osób, ponieważ było mocno wyspecjalizowane. W Meltio, wraz z wprowadzeniem naszego nowego oprogramowania, ułatwiamy i znacząco skracamy czas nauki druku 3D z metalu, aby oprogramowanie było dostępne i łatwe w użyciu dla wielu różnych profili w firmie. System Kalibracji Laserowej da firmom przemysłowym nowe narzędzie, aby móc pracować z gwarantowaną niezawodnością w tworzeniu ich metalowych części.Ángel Llavero, Meltio CEO

Meltio Horizon

Meltio Horizon to oprogramowanie, które zapewnia w pełni dostosowane do potrzeb klienta doświadczenie związane z drukarką 3D typu plug-and-play, Meltio M450, z własnymi unikalnymi funkcjami i niestandardowymi profilami drukowania z materiałów Meltio. Do tej pory użytkownicy tego systemu byli uzależnieni od używania zewnętrznych slicerów FFF.

Oprócz tradycyjnych parametrów cięcia używanych w oprogramowaniu FFF, takich jak wysokość warstwy, szerokość ścieżki, prędkość drukowania i materiały podporowe, Meltio Horizon zapewnia dostosowany do potrzeb dostęp do ustawień drutu laserowego Meltio oraz parametrów specyficznych dla materiału, takich jak moc lasera, ustawienia podwójnego drutu oraz ustawienia gorącego drutu.

Photo Credit: Meltio

Slicer Horizon jest obecnie kompatybilny tylko z drukarką 3D Meltio M450. W przypadku Meltio Engines (CNC i Robot Integration) firma pracuje obecnie nad rozwojem partnerstwa otwartego ekosystemu oprogramowania, które umożliwi generowanie 5-osiowych G-kodów.

System kalibracji lasera

Firma Meltio wprowadziła również nowy system kalibracji laserowej jako akcesorium (zestaw), które zwiększa niezawodność i łatwość obsługi maszyn Meltio, zapewniając szybszy i bardziej niezawodny proces drukowania, aby poprawić tym samym wrażenia użytkownika.

Photo Credit: Meltio

System ten umożliwia użytkownikom Meltio dokładną i bezproblemową kalibrację wielolaserowej głowicy do nakładania we wszystkich trzech rozwiązaniach do drukowania 3D w metalu. System składa się z laserowej kamery wyrównującej, którą należy umieścić pod głowicą drukującą, ponieważ zapewnia wyraźny widok punktu skupienia laserów. Kamera jest sterowana za pomocą przenośnego kontrolera, który również znajduje się w zestawie, a także oprogramowania zaprojektowanego specjalnie do filtrowania obrazu z kamery i prowadzenia użytkownika w celu skupienia każdego lasera w optymalnym punkcie.

Photo Credit: Meltio

Technologia wielolaserowego druku 3D z metalu firmy Meltio opiera się na wykorzystaniu sześciu laserów skierowanych we wspólny punkt w celu stopienia drutu spawalniczego, który jest podawany przez środek głowicy do natapiania. Lasery generują wysoką koncentrację energii, zwaną meltpool, która topi metalowy surowiec. Dzięki temu ściegi spoin są dokładnie ułożone jeden na drugim.

Wyrównanie każdego lasera ma więc kluczowe znaczenie, a ich niewspółosiowość prowadzi do nieefektywności energetycznej i defektów na częściach drukowanych w 3D.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release Meltio

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Meltio

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments