Drukarki 3D Formlabs w specjalnej ofercie od CadXpert

Kategoria: CADXPERT Informacje branżowe 14 gru 2022

Rozszerzenie parku maszynowego o drukarki 3D z dwóch najbardziej uniwersalnych technologii — FDM i SLA/LFS — oraz skanery 3D daje niemal nieograniczone możliwości prototypowe i produkcyjne. Dzięki najnowszej ofercie CadXpert, który przygotował zestawy drukarek 3D od firm Formlabs oraz MakerBot nie musimy zastanawiać się, która technologia jest dla nas najlepsza.

Próbując komplementarnego podejścia do produkcji addytywnej możemy sami sprawdzić, ile jesteśmy w stanie uzyskać, łącząc ze sobą różne technologie.

Przygotowane przez CadXpert pakiety obejmują:

  • Formlabs Form 3B+ – drukarka 3D stworzona dla stomatologii cyfrowej
  • Formlabs Form 3B+ w zestawie z Form Wash i Form Cure
  • Formlabs Form 3 + MakerBot Method X

1. Drukarka 3D Formlabs Form 3 + MakerBot Method X

Połączenie technologii FDM i LFS jest odpowiedzią zarówno na wyzwania technologiczne, jak i wzornicze. Dzięki niemu możemy tworzyć działające prototypy koncepcyjne i elementy końcowe w swoim przedsiębiorstwie.

Formlabs Form 3 oraz Form 3B+ – który również obejmuje niniejsza promocja wykorzystują technologię LFS (Low Force Stereolithography™), będącą udoskonaloną przez firmę Formlabs odmianą stereolitografii, bazującą na fotopolimeryzacji. Technologia ta została użyta po raz pierwszy w drukarkach 3D Formlabs Form 3. Różnica między technologiami SLA i LFS polega na wielkości plamki lasera, którą zmniejszono do zaledwie 85 mikrometrów, co daje ultraprecyzyjną dokładność wymiarową i umożliwia szybkie, wydajne i niezawodne wytwarzanie z precyzją 25 mikrometrów.

Ponadto wiązka laserowa przechodzi przez filtr przestrzenny, aby wychwycić wszelkie rozproszone światło, a szereg luster zapewnia, że wiązka jest kierowana prostopadle do płaszczyzny drukowania. Dzięki temu głowica optyczna naświetla warstwę zawsze pod tym samym kątem wynoszącym 90°, co sprawia, że dokładność wymiarowa jest jeszcze wyższa, a precyzja lepsza w każdym miejscu drukowanego obiektu.

W drukarkach Formlabs Form 3 struktury podporowe są jeszcze cieńsze, dzięki czemu modele cechują się gładką powierzchnią. Łatwiejsze usuwanie podpór to także krótszy czas obróbki wydruków. Materiał uzupełnia się czysto i bezpiecznie – urządzenie samo wykryje zmianę materiału i dostosuje ustawienia druku. Zautomatyzowany system podawania żywicy pozwala na bezobsługową pracę, a samo sterowanie pracą drukarki odbywa się za pomocą intuicyjnego dotykowego ekranu. Panel wyświetla podgląd wgranego projektu, czas druku oraz aktualną ilość naniesionych warstw; wystarczy zaimportować model 3D i jednym kliknięciem rozpocząć wydruk.

2. Formlabs Form 3B+ – drukarka 3D stworzona dla stomatologii cyfrowej

Stomatologiczna drukarka 3D do ortodoncji, protetyki i implantologii. Formlabs Form 3B+ jest używany w stomatologii, na przykład do tworzenia modeli łuków zębowych – szybciej, łatwiej i z większą precyzją niż z masy gipsowej. Dzięki możliwości druku modeli z wymiennymi matrycami, wytwarzanie koron i mostów jest znacznie tańsze. Dostępność 20 materiałów do druku 3D, w tym materiałów dentystycznych i biokompatybilnych przekłada się na szerokie zastosowanie w stomatologii cyfrowej.

3. Formlabs Form 3B+ + Form Wash + Form Cure

Kompletny zestaw dla stomatologii cyfrowej, pozwalający uzyskać najwyższą jakość elementów końcowych. W technologii SLA/LFS przed przystąpieniem do procesu obróbki końcowej – przykładowo: usunięcia materiału podporowego – wydruki należy oczyścić z pozostałości nieutwardzonej żywicy oraz utwardzić oczyszczone modele w celu zapewnienia najlepszych parametrów mechanicznych i wytrzymałościowych.

Zestaw drukarki Formlabs Form 3B+ wraz z urządzeniem Form Wash, czyli automatyczną myjką czyszcząca modele, oraz Form Cure – specjalną komorą do naświetlania i wygrzewania modeli – zapewnia czystą pracę i lepszą wytrzymałość mechaniczną wydruków 3D.

Photo Credit: CadXpert/Formlabs

Myjka została wyposażona w wirnik, który wywołuje cyrkulację alkoholu izopropylowego, zapewniając skuteczne i efektywne wypłukiwanie zbędnego materiału z każdego detalu. Specjalny uchwyt umożliwia umieszczenie modeli do czyszczenia w komorze bez ściągania ich ze stołu roboczego, co minimalizuje ryzyko pobrudzenia się ciekłą żywicą.

Pakiet zawiera również specjalną komorę do naświetlania i wygrzewania modeli Form Cure, która precyzyjnie kontroluje temperaturę i czas naświetlania UV, a ponadto została wyposażona w obrotowy stół, zapewniający jednolitą ekspozycję każdego modelu. Drukarka Formlabs Form 3B+ została zaprojektowana z myślą o zastosowaniach stomatologicznych; należy więc pamiętać, że ze względu na charakterystykę żywic biokompatybilnych oraz odlewniczych szczególnie ważne jest przestrzeganie parametrów płukania i naświetlania wydruków, które zostały określone przez producenta.

Więcej na temat przygotowanej przez CadXpert oferty można znaleźć tutaj.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: CadXpert

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments