Drukowane w 3D wkładki mogą pomóc w zapobieganiu amputacji wynikających z zespołu stopy cukrzycowej

Kategoria: Druk 3D w medycynie 16 mar 2023

Naukowcy z Queensland University of Technology (QUT) w Australli otrzymali grant w wysokości 810 000 AUD na opracowanie drukowanych w 3D tanich, personalizowanych wkładek do butów, które zmniejszają siłę nacisku na podeszwę. Mają one zmniejszać ryzyko konieczności amputacji stóp u osób cierpiących na zespół stopy cukrzycowej.

Częstotliwość występowania cukrzycy na świecie nieustannie wzrasta. Według IDF Diabetes Atlas w 2021 roku chorowało na nią 537 mln dorosłych, z czego większość z nich w krajach o niskich oraz średnich dochodach. Co gorsza, około 20% pacjentów po amputacjach kończyn dolnych, związanych z działaniem tej choroby, umiera w ciągu roku od amputacji, a około 44,1% pacjentów umiera w ciągu 5 lat od amputacji, co skutkuje śmiertelnością na poziomie około 60%.

W związku z powyższym istnieje silna potrzeba znalezienia skuteczniejszych oraz łatwiejszych w realizacji metod leczenia. Jedną z nich ma być wykorzystanie technologii druku 3D do wykonywania spersonalizowanych wkładek dla pacjentów, którzy mają utrudniony dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej.

Zespół badawczy ma za zadanie opracowanie i ocenę tanich technologii skanowania 3D stóp, które mają być włączone do sytemu monitoringu, diagnostyki oraz leczenia schorzeń kończyn dolnych, wynikających z cukrzycy. Dynamiczny skaner 3D będzie używany przez doświadczonych podiatrów do zdalnego monitorowania oraz diagnostyki osób mieszkających w terenach oddalonych od większych miast i miasteczek. Zebrane dane zostaną następnie wykorzystane do druku 3D specjalnych wkładek do butów, które pomogą chronić stopy zarówno przed urazami, jak i owrzodzeniami.

Połączenie skanowania 3D oraz druku 3D jest coraz częściej wykorzystywane w medycynie, ponieważ daje ono możliwość rozpatrywania każdego przypadku indywidualnie oraz zastosowania spersonalizowanych metod leczenia.

Źródło: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: QUT

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments