Pierwsze w historii rękawice bokserskie powstałe przy użyciu technologii druku 3D

Kategoria: Projekty 3D 21 kw. 2023

Hayabusa, znany japoński producent sprzętu sportowego, specjalizujący się głównie w tworzeniu rękawic stosowanych w mieszanych sztukach walki, wprowadził do swojej oferty linię rękawic bokserskich T3D. Opracowano je przy użyciu technologii druku 3D i jest to, według producenta, pierwszy przypadek zastosowania takich metod w produkcji tego typu wyposażenia sportowego.

Druk 3D zadomowił się na dobre w sporcie już kilka lat temu. W tej technologii produkowane są protezy dla sportowców, obuwie oraz różnego rodzaju osprzęt, pozwalający osiągać coraz to lepsze wyniki. W ostatnim czasie mieliśmy nawet okazję zobaczyć wydrukowaną w 3D przez firmę Wilson piłkę do koszykówki, która swój debiut na parkiecie zaliczyła podczas dorocznego konkursu wsadów. Tym razem do grona producentów korzystających z technologii przyrostowych dołącza marka Hayabusa.

Japończycy, w swoim najnowszym modelu rękawic bokserskich T3D, wykorzystali technologię fotopolimerową. Nie mamy precyzyjnych informacji na temat konkretnego zastosowania, ale z filmów promocyjnych można wywnioskować, że elementem wyprodukowanym przy użyciu tej metody zastąpiono tradycyjne warstwy pianki, które amortyzują uderzenie pięścią chroniąc zarówno atakowanego, jak i atakującego.

Dla najlepszej amortyzacji posłużono się tradycyjną konstrukcją siatki 3D, którą z taką precyzją da się wykonać jedynie przy użyciu technologii przyrostowych. Według producenta, tego typu konstrukcja jest o wiele trwalsza niż standardowo używane maty wykonane z pianki.

Photo Cover: Hayabusa

Rękawice T3D zaprojektowano tak, aby pochłaniały i odprowadzały energię podczas uderzenia, zapewniając sportowcowi poprawiony komfort dla jego dłoni. Wyposażono je również w podwójny system zapinania oraz specjalną szynę na nadgarstek, zwiększając tym samym bezpieczeństwo, wygodę oraz wydajność pięściarza.

Projekt rękawic wymagał wielu lat badań, rozwoju oraz testów w efekcie czego firma Hayabusa jest gotowa, aby zdefiniować następną erę wydajności, możliwą do osiągnięcia w sportach walki.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Hayabusa

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments