Yamaha Motor Racing nawiązuje partnerstwo z Roboze

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 28 kw. 2023

Zespół Monster Energy Yamaha MotoGP wybrał na swojego nowego partnera Roboze, włosko-amerykańską firmę specjalizującą się w wysokowydajnym druku 3D. Po partnerstwie technicznym z Ducati Corse na sezon 2022, jest to kolejne mocne wejście Roboze do świata sportów motorowych.

Roboze specjalizuje się przede wszystkim w wysokotemperaturowych materiałach oraz drukarkach 3D, które przeznaczone są dla potrzeb przemysłu. Pośród tych tworzyw przeważają przede wszystkim PEEK oraz ULTEM, a ich flagowym urządzeniem są drukarki 3D z serii ARGO, dla których praca z tego typu tworzywami nie stanowi żadnego wyzwania.

Pośród tworzyw, które znajdują się w asortymencie firmy, warto wymienić chociażby:

  • Carbon PEEK – mieszanka wysokotemperaturowego PEEK z pociętym włóknem węglowym, pozwalająca na wytwarzanie części, które mają wysoką odporność na ciepło, a zarazem są bardzo wytrzymałe.
  • PEEK – materiał wysokotemperaturowy.
  • EXTEM AMHH811F – materiał ognioodporny, opracowany wspólnie z firmą SABIC.
  • ULTEM 9085 – materiał, który dość często wykorzystuje się w lotnictwie, jest odporny na wysokie temperatury oraz niezwykle wytrzymały mechanicznie.
  • Carbon PA – poliamid wzmocniony 20% domieszką pociętego włókna węglowego.

Materiały te idealnie nadają się do zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym, który znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystywanie technologii przyrostowych. Technologia ta przyniosła postęp tej branży na całym świecie. Zespoły programistów i inżynierów MotoGP w coraz większym stopniu polegają na druku 3D, jako procesie strategicznym w rozwoju swojego sprzętu.

Photo Credit: Roboze

Swoją popularność w tym sektorze druk 3D zawdzięcza możliwości wytwarzania niestandardowych, gotowych elementów konstrukcyjnych oraz poszycia, przy wykorzystaniu innowacyjnych i lekkich materiałów. Każdy zespół w MotoGP walczy o ucięcie ułamków sekund z każdego przejechanego okrążenia, a stałe obniżanie masy oraz poprawa aerodynamiki jest głównym środkiem do osiągnięcia tego celu.

W firmie Roboze znaleźliśmy zaawansowanego partnera technologicznego, który z pewnością pomoże nam osiągnąć doskonałe wyniki techniczne. Roboze ARGO 500 pozwala nam produkować komponenty z karbonu oraz z materiałów odpornych na bardzo wysokie temperatury. Dla naszego zespołu technicznego był to prawdziwy przełom. Przetestowaliśmy je już i uzyskaliśmy bardzo zadowalające wyniki. Zmniejszenie masy oraz skrócenie czasu produkcji pozwala nam na przestrzeganie harmonogramów testów oraz umożliwia uwolnienie całej pomysłowości i kreatywności naszych inżynierów.Michele Gadda, kierownik techniczny Yamaha Motor Racing

Współpraca pomiędzy zespołem Yamaha, a Roboze potrwa trzy lata, obejmując sezony 2023, 2024 oraz 2025.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Roboze

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments