Drukowane w 3D niestandardowe soczewki jako nowa metoda leczenia zaćmy

Kategoria: Druk 3D w medycynie 24 maj 2024

Naukowcy z University of East Anglia opracowali nową fotopolimerową żywicę do druku 3D, która idealnie nadaje się do tworzenia soczewek wewnątrzgałkowych (intraocular lens – IOL) stosowanych w leczeniu zaćmy oraz innych problemów ze wzrokiem. Technologia ta jest przełomem i dzięki możliwości personalizacji może znacząco poprawić komfort leczenia pacjentów.

W odróżnieniu od tradycyjnych soczewek w rozmiarze uniwersalnym, druk 3D umożliwia dostosowanie ich do unikalnego kształtu oczu oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Tego typu personalizacja może znacząco poprawić jakość korekcji wzroku, uzyskiwanej podczas operacji zaćmy.

Dodatkową zaletą, jaką oferuje druk 3D, jest potencjał szybszej produkcji soczewek IOL. W porównaniu do tradycyjnych metod produkcyjnych, jakimi jest formowanie wtryskowe, druk 3D może przyspieszyć projektowanie, testowanie oraz produkcję tego typu soczewek. Może to znacząco skrócić czas pomiędzy diagnozą a operacją, co przekłada się na dodatkową korzyść dla pacjenta.

Photo Cover: University of East Anglia

Aktualna generacja soczewek IOL wykonywana jest z akrylu i napotyka ograniczenia ze strony dostosowywania oraz złożoności projektu. Metoda druku 3D opracowana przez naukowców pozwala na przezwyciężenie tych niedogodności, a dodatkowo na obniżenie kosztów produkcji oraz ułatwienie badania nowych materiałów, które będą mogły prowadzić do uzyskania jeszcze lepszych efektów leczenia.

Pierwsze testy udowodniły, że soczewki drukowane w 3D charakteryzują się dobrą przejrzystością optyczną i dzięki swojej biokompatybilności można je wszczepiać pacjentom. Badania kliniczne na szeroką skalę mogą rozpocząć się w ciągu kilku najbliższych lat, ale już teraz wiadomo, że ta innowacyjna metoda może zrewolucjonizować leczenie zaćmy oraz zapoczątkować nową erę w spersonalizowanej korekcji wzroku.

Źródło/Source: www.3dprinting.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Image by Bruno Henrique from Pixabay

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments