Francuska marynarka wojenna trzecią armią, która zatwierdza technologię druku 3D z metalu od Meltio

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 26 lip 2024

Francuska marynarka wojenna zatwierdziła zastosowanie unikalnej technologii wytwarzania przyrostowego opracowanej przez Meltio, do produkcji części na swoich okrętach. W ten sposób hiszpańska firma uzyskała już trzecie, po USA oraz Hiszpani, zatwierdzenie swojej technologii druku 3D z metalu dla sektora obronnego.

Walidacja technologii Meltio przez francuską marynarkę wojenną miała miejsce niedawno, podczas manewrów wojskowych przeprowadzonych pod koniec maja bieżącego roku nad Morzem Bałtyckim. Francuskie Ministerstwo Obrony właśnie upubliczniło ten kamień milowy, oceniając skuteczność rozwiązania i potwierdzając, że w dalszym ciągu sprawdza ono system oferowany przez firmę Meltio. Francuzi rozważają już włączenie go do nadchodzących manewrów w rzeczywistych warunkach, a w przyszłości może nawet jego montaż na pokładach statków swojej floty.

Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle eksperymentalnie korzysta z rozwiązania do druku 3D z metalu, dostarczonego przez Meltio. W maju 2024 r., w ramach ćwiczeń „Ursa Minor” – intensywnych ćwiczeń morskich z zakresu konserwacji operacyjnej organizowanych przez Fleet Support Service (FSS) – przeprowadzono specjalny eksperyment naprawy awarii w warsztatach działu logistycznego Marynarki Wojennej w Tulonie, gdzie zainstalowana jest drukarka 3D od Meltio.

Photo Credit: Meltio

Podstawowym aspektem wyzwania technologicznego, z którym musiał zmierzyć się francuski zespół inżynierów, było to, że część, która miała zostać wyprodukowana, musiała być wykonana z metalu, co było pierwszym tego typu rozwiązaniem w departamencie, który nigdy wcześniej nie stosował tego procesu produkcyjnego. Technologia Meltio działa na zasadzie Direct Energy Deposition (DED), czyli układania warstw jedna na drugiej poprzez laserowe topienie drutu spawalniczego. Opiera się na cyfrowym modelowaniu zamiennika, co jest niezbędnym warunkiem wstępnym do produkcji nowej części.

W maju przeprowadziliśmy ćwiczenia Ursa Minor 2024 na morzu, w ramach których lotniskowiec Charles de Gaulle zwrócił się do nas z prośbą od swojego wewnętrznego centrum inżynierii morskiej o naprawę części metalowych. To właśnie wtedy zwróciliśmy się w kierunku technologii druku 3D z metalu Meltio. Powiedzmy, że ta maszyna wykonuje funkcję, na razie eksperymentalną z lądu i w testach, telepomocy lądowo-morskiej. Ćwiczenie zakończyło się sukcesem. Planujemy przeprowadzić więcej ćwiczeń tego typu w nadchodzących miesiącach, a w przyszłości armia francuska rozważa włączenie tego typu drukarki 3D do metalu na pokład statkuJean-Marc Quenez, dyrektor ds. innowacji i produkcji addytywnej w Service de Soutien de la Flotte (SSF) francuskiego Ministerstwa Obrony
Photo Credit: Meltio

Od momentu założenia w 2019 r. Meltio zrealizowało istotne projekty w sektorze obronnym, konsolidując i wzmacniając swoją technologię oraz pozycjonując się jako strategiczny partner biznesowy w zakresie produkcji i naprawy części metalowych w różnych sektorach przemysłu, wśród których wyróżnia się sektor obronny.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release Meltio

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Meltio

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments