Swarovski zamierza wykonywać swoje personalizowane kryształy w technologii druku 3D

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 25 paź 2024

Swarovski to jeden z najpopularniejszych producentów biżuterii na świecie, słynący z produkcji tzw. kryształów Swarovskiego (szkła kryształowego). Firma podpisała właśnie umowę o współpracy ze startupem xolo, który specjalizuje się w produkcji addytywnej, z wykorzystaniem opracowanej przez siebie wysokorozdzielczej metody druku 3D, zwanej xolografią, która pozwoli na uzyskiwanie kryształów o niespotykanej do tej pory geometrii.

Szkło kryształowe, to specjalna odmiana szkła wyróżniająca się zawartością ołowiu. W odróżnieniu od tradycyjnego szkła kwarcowego (krzemionkowego) charakteryzuje się większą przejrzystością oraz bardziej widocznym i nietypowym blaskiem. Swarovski wykorzystuje szkło kryształowe od lat, głównie przy projektowaniu biżuterii, akcesoriów oraz zegarków.

Startup xolo specjalizuje się w druku 3D z żywic fotopolimerowych. Opracowana przez nich technologia utwardzania światłem nosi nazwę xolografii i polega na zastosowaniu różnych fotoinicjatorów oraz dwóch różnych długości fali światła, co pozwala na większą szybkość druku, lepsze wykończenie powierzchni oraz kompatybilność z szeroką gamą materiałów. Firma zapowiedziała właśnie rozpoczęcie  prac ze szkłem krystalicznym, aby wykonywać przejrzyste oraz szczegółowe elementy biżuterii.

Photo Credit: xolo

Współpraca z prestiżową firmą, taką jak Swarovski, to nie tylko zaszczyt, ale także ogromna okazja do zaprezentowania możliwości xolografii w nowej, dynamicznej dziedzinie. Długoterminowym celem tej współpracy jest ustanowienie nowych standardów branżowych dla produkcji szkła, które mogą ponownie zdefiniować rolę tego materiału w nowoczesnym projektowaniu oraz funkcjonalności.Dirik Radziński, dyrektor generalny xolo

Chociaż póki co opublikowano niewiele szczegółowych informacji, faktem pozostaje, że ta współpraca może wstrząsnąć sektorem jubilerskim oraz procesem produkcyjnym tego cenionego przez wiele różnych branż materiału.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: xolo

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments