Technologia Meltio rozwiązuje realne wyzwanie inżynieryjne na pokładzie okrętu USS Somerset (US Navy)

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 18 gru 2024

Technologia hybrydowego druku 3D z metalu firmy Meltio wyznaczyła nowy standard w inżynierii morskiej. Umożliwiając okrętowi USS Somerset rozwiązanie krytycznej awarii podczas ćwiczeń RIMPAC 2024, zademonstrowano transformacyjny potencjał zaawansowanej produkcji przy jej udziale.

Wdrażanie zaawansowanych technologii produkcyjnych ma znaczący wpływ na różne branże, a sektor obrony morskiej nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Na czele tej rewolucji stoi hybrydowa technologia druku 3D z metalu firmy Meltio, przełom, który integruje produkcję addytywną i subtraktywną w jednym systemie.

Podczas ćwiczeń Rim of the Pacific (RIMPAC) w 2024 r. ta najnowocześniejsza technologia odegrała kluczową rolę na pokładzie okrętu USS Somerset, desantowego doku transportowego klasy San Antonio Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Ten nowy przypadek użycia w sektorze obronnym pokazuje, w jaki sposób technologia drukowania z metalu firmy Meltio zmienia przyszłość operacji morskich, poprawiając gotowość i redefiniując logistykę.

Photo Credit: Meltio

Operacje na otwartym morzu są z natury złożone i często prowadzone z dala od systemów wsparcia zlokalizowanych na lądzie. Awaria sprzętu w takich środowiskach może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza gdy zaangażowane są krytyczne systemy. Rzeczywistość ta została podkreślona na początku ćwiczeń RIMPAC 2024, największych na świecie ćwiczeń morskich z udziałem 29 krajów, 40 statków i ponad 25 000 osób personelu.

Photo Credit: Meltio

Technologia Snowbird Additive Mobile Manufacturing Technology (SAMM Tech) z głowicą drukującą firmy Meltio dla systemu została niedawno zainstalowana na pokładzie okrętu USS Somerset. Niedługo po rozpoczęciu manewrów, zepsuł się krytyczny element pompy odwróconej osmozy. Pompa ta jest niezbędna do produkcji czystej wody pitnej, co jest konieczne, aby utrzymać załogę przez dłuższy czas na morzu. Bez niej zdolność statku do działania byłaby zagrożona, co potencjalnie skróciłoby jego pobyt na otwartych wodach.

Photo Credit: Meltio

Tradycyjna wymiana takiej części oznaczałaby oczekiwanie tygodniami, a nawet miesiącami na przybycie części zamiennej za pośrednictwem ustalonych łańcuchów dostaw. To opóźnienie mogłoby przerwać misję Somerset. Dzięki systemowi Meltio oraz firmy Snowbird, SAMM Tech, który łączy głowicę drukującą Meltio wykorzystującą metalowy drut spawalniczy (DED) z systemem CNC sterowanym przez FANUC, załoga była w stanie wyprodukować część zamienną w ciągu kilku godzin, przywracając pompę i zapewniając gotowość operacyjną statku.

Photo Credit: Meltio

Powyższy test podkreśla potencjał zaawansowanej technologii druku 3D w zakresie rewolucjonizowania łańcuchów dostaw wojskowych poprzez drastyczne skrócenie czasu dostawy krytycznych części z dni do zaledwie godzin. Umożliwiając operatorom wytwarzanie, frezowanie i wykańczanie części naprawczych lub zamiennych na miejscu i na żądanie, podejście to zapewnia niezrównaną elastyczność i odporność, nawet w najbardziej odległych lub niestabilnych środowiskach.

Photo Credit: Meltio

 Możliwość produkcji komponentów drukowanych w technologii 3D bez konieczności obróbki końcowej lub cieplnej sprawia, że ​​jest ona szczególnie odpowiednia do zastosowań wojskowych wymagających szybkiego rozmieszczenia części metalowych, co wzmacnia jej wartość w zapewnianiu gotowości operacyjnej oraz wydajności.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release Meltio

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Meltio

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments