Phrozen Cure 2 – unboxing, specyfikacja oraz pierwsze uruchomienie

Phrozen to jeden z popularniejszych, azjatyckich producentów fotopolimerowych drukarek 3D, których urządzenia, pod względem jakości, można pozycjonować nieco wyżej od pozostałych, najtańszych i najpopularniejszych zarazem konstrukcji pochodzących od producentów z tego regionu. Phrozen to jednak również cały ekosystem, do którego należą także urządzenia do postprocessingu. Jednym z nich jest Cure 2, do utwardzania świeżo wykonanych wydruków 3D i to jemu, dla odmiany, przyjrzymy się dzisiaj nieco bliżej.
Każdy wydruk zdjęty z drukarki 3D wymaga dodatkowej pracy, zanim będziemy mogli go bezpiecznie używać. Poza umyciem w alkoholu, dzięki czemu pozbędziemy się resztek nieutwardzonej żywicy, musimy go jeszcze ostatecznie utwardzić przy pomocy światła UV. Dzięki temu powierzchnia wydruku nie będzie lepka w dotyku oraz uzyska ostateczne właściwości mechaniczne. Phrozen Cure 2 to urządzenie, który zaprojektowano do tego właśnie celu.
Specyfikacja
- Wymiary urządzenia: 21,5 x 19,5 x 28,5 cm,
- Pojemność wewnętrzna: 17,5 x 14,0 x 18,5 cm,
- Waga: 4.2 kg,
- Długość fali światła LED: 365 nm, 385 nm, 405 nm,
- Całkowita moc LED: 60W,
- Zasialnie: 100-240V, 50-60Hz.
Unboxing
Urządzenie otrzymujemy w zwykłym szarym kartonie, na którym znajdziemy jedynie niewielką naklejkę z informacją o zawartości oraz miejscu produkcji.
Po rozcięciu taśmy na wieku i otwarciu pudełka trafimy na piankę zabezpieczającą wewnętrzną zawartość opakowania.
Cure 2 znajduje się bezpośrednio pod pianką.
Na dnie kartonu znajdziemy dolną piankę oraz dwa przewody zasilające, z których jeden przystosowany jest do europejskich gniazdek.
Samo urządzenie znajduje się jeszcze w worku ochronnym.
Po jego zdjęciu możemy mu się w końcu przyjrzeć w pełnej okazałości.
Cała konstrukcja wykonana jest z metalu i sprawia solidne wrażenie. Z przodu znajdziemy drzwiczki z wygodnym uchwytem do ich otwierania oraz szybką chroniącą nas przed światłem UV, jak również panel sterowania z cyfrowym wyświetlaczem.
Po obu stronach nie znajdziemy nic interesującego poza metalowymi panelami obudowy.
Z tyłu umieszczono tabliczkę znamionową oraz gniazdo przewodu zasilającego.
Po otwarciu drzwiczek możemy zajrzeć do środka, gdzie znajdziemy obrotowy stolik na wydruki 3D.
Oraz trzy paski diód LED o wspomnianej w specyfikacji długości fali światła.
Pierwsze uruchomienie
Podpinamy przewód zasilający.
A następnie, na panelu sterowania, przytrzymujemy przycisk “Power/Pause” aż usłyszymy sygnał dźwiękowy, a cyfrowy licznik podświetli się na biało.
Do wyboru mamy dwa tryby pracy: predefiniowany (S) oraz manualny (M). W przypadku pierwszym mamy możliwość wybrania jednego z trzech czasów naświetlania: 5 minut, 10 minut oraz 20 minut.
Wybierając tryb manualny (M) przy pomocy strzałek w górę oraz w dół ustawiamy dowolny czas, przy czym jedno kliknięcie wydłuża go lub skraca o 1 minutę.
Po wybraniu odpowiedniego czasu naświetlania umieszczamy model na obrotowej tacce i zamykamy drzwiczki.
Wciskamy przycisk “Power/Pause” rozpoczynając proces naświetlania.
Koniec procesu zostanie zakomunikowany sygnałem dźwiękowym. Cure 2 wyposażono w zabezpieczenie powodujące zatrzymanie procesu naświetlania po otworzeniu drzwiczek komory.
Nasze urządzenie jest gotowe do pracy.