Koronawirus COVID-19 „zamyka” kolejne targi branży druku 3D

Kategoria: News Wydarzenia 10 mar 2020

Czerwona plama na mapach zarażeń koronawirusem COVID-19 z każdym dniem rozlewa się po kolejnych obszarach, a zwiększająca się w zastraszającym tempie ilość zachorowań coraz bardziej przemawia do naszej wyobraźni. Z tego też względu, w kolejnych krajach, odwoływane są mniej lub bardziej rozpoznawalne imprezy branżowe związane, jak również nie związane, z technologią druku 3D. Czy z koronawirusem można się targować? Przyjrzyjmy się jak wygląda obecna sytuacja w Polsce oraz na świecie.

Wszelkiego rodzaju imprezy targowe, konferencje oraz spotkania branżowe są dla producentów, dystrybutorów, resellerów, ale też odwiedzających, niepowtarzalną okazją obserwowania nowych trendów, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim nawiązywania nowych kontaktów. W obecnej sytuacji i w związku z dużym ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19, praktycznie na całym świecie odwoływane lub przekładane są tego typu wydarzenia, co nie pozostanie bez wpływu na tego typu relacje.

ŚWIAT

Jedną z pierwszych wystaw, które zostały przełożone z powodu koronawirusa były targi TCT Asia. Pierwotnie miały się one odbyć w Szanghaju, w dniach 19-21 lutego i miało w nich wziąć udział niemal 200 wystawców z 20 różnych krajów, a przewidywana frekwencja szacowana była na 10 000 odwiedzających. Podobny los spotkał kolejną azjatycką imprezę, czyli Asiamold, która miała odbyć się w dniach 26-28 lutego. O ile TCT Asia przełożona została na 8-10 lipca, tak w przypadku Asiamold nowy termin nie został jeszcze ustalony.

Źródło: www.expodatabase.de

Odwołanie targów, zwłaszcza na kilka dni przed ich rozpoczęciem, to ogromne straty dla organizatorów, ale przede wszystkim ogromne koszty dla wystawców, których pełna mobilizacja rozpoczyna się zazwyczaj kilka tygodni wcześniej. Z drugiej strony brak reakcji organizatorów i organizowanie targów pomimo zagrożenia może okazać się jeszcze bardziej kosztowne, o czym przekonali się uczestnicy targów DMS w Tokio. Wydarzenie okazało się całkowitą klapą nie tylko ze względu na fakt, że część wystawców wycofała się sama, ale z powodu liczby uczestników, którzy pojawili się w halach. W porównaniu do lat poprzednich było ich aż o około 90% mniej.

Wczoraj odwołano również 3D Additive Expo, jedne z najważniejszych targów związanych z technologiami przyrostowymi na Półwyspie Iberyjskim. Wcześniej taką decyzję podjąć musieli również organizatorzy LEC World, jednej z największych wystaw branży kompozytów, która miała odbyć się w dniach 3-5 marca w Paryżu.

Źródło: www.3dnatives.com

Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że nawet jeśli jakieś targi planowane na miesiąc lub dwa do przodu nie są na tę chwilę odwołane, to może nastąpić to praktycznie w każdej chwili. Póki co na przykład nie ma żadnych informacji na temat odwołania targów Rapid+TCT, które planowane są na 19-22 kwietnia 2020 roku.

POLSKA

W naszym kraju zagrożenie (przynajmniej oficjalnie) przybrało realnego kształtu zaledwie kilka dni temu, wraz z pojawieniem się pierwszych przypadków zarażeń koronawirusem. W związku z tym również u nas rozpoczęło się systematyczne odwoływanie kolejnych imprez masowych oraz targów. Co więcej w dniu dzisiejszym polski rząd podjął oficjalną decyzję o odwołaniu wszystkich tego typu wydarzeń.

Na dzień przed podaniem do publicznej informacji o pierwszym zarażeniu na koniec maja przeniesione zostały, mające się rozpocząć w tym tygodniu, Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT 2020. Swoje terminy na maj-wrzesień zmieniły również targi jubilerskie Amberif, Auto Moto Arena, LOOK/beautyVISION, Motor Show, Slamed oraz Beauty Forum Warsaw.

Podobna sytuacja nie ominęła również Targów Kielce. O ile jeszcze 4 dni temu organizatorzy utrzymywali, że wszystkie zaplanowane wydarzenia odbędą się w planowanych terminach, tak na dzień dzisiejszy wiemy już, że kilka najbliższych, takich jak na przykład Agrotech, Przemysłowa Wiosna czy Targi Autostrada zostały przełożone na późniejsze terminy.

Źródło: www.3dnatives.com

Tak jak wspominałem już wcześniej sytuacja jest na tyle dynamiczna, że zmienia się nie tyle z dnia na dzień, ale wręcz z godziny na godzinę. Na dzień dzisiejszy (10 marca 2020 roku) odwołano lub przełożono 596 imprez targowych, z czego 302 miały odbyć się w Azji, 285 w Europie, 8 w USA oraz jedna w Ameryce Południowej.

Źródło: www.3dnatives.comwww.expodatabase.de

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments