Ploter laserowy część V – układ chłodzenia tuby CO2

Kategoria: Warsztat 31 Sty 2018

W poprzednich częściach naszego poradnika dowiedzieliśmy się już jaki model plotera wybrać, gdzie najlepiej dokonać zakupu, co znajduje się w zakupionym zestawie, jak prawidłowo ploter uziemić oraz jak przeprowadzić kalibrację układu optycznego. Dzisiaj zajmiemy się wykonaniem efektywnego układu chłodzenia tuby laserowej, dzięki któremu dłużej zachowamy jej wysoką sprawność.

W trakcie pracy lasera, tuba CO2 nagrzewa się do dość wysokich temperatur, co na dłuższą metę skraca jej żywotność. Aby tego uniknąć ploter wyposażono w system chłodzenia wodą, którego sercem jest dołączana do zestawu pompa wody (w rzeczywistości jest to zwykła pompa akwariowa). Dzięki jej ciągłej pracy utrzymujemy stały przepływ wody poprzez znajdujące się w tubie rurki. Przepływająca przez nie ciecz odbiera nagromadzone ciepło, odprowadzając je do zbiornika, w którym znajduje się pompa. Z czasem, przy długotrwałej pracy plotera, woda w zbiorniku zaczyna się nagrzewać przez co efektywność chłodzenia drastycznie spada. W dzisiejszym poradniku postaramy się zaradzić temu problemowi.

W instrukcji plotera znajduje się informacja, że temperatura cieczy chłodzącej powinna wynosić mniej niż 35°C. Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie na bieżąco schładzać nagrzewającą się wodę. Najprostszym z nich jest dorzucanie do zbiornika kostek lodu lub pojemników z zamrożonymi wkładami. Metoda ta jest dość skuteczna, jednak posiada też spore wady. Po pierwsze nie możemy dopuścić do zbytniego ochłodzenia się wody, która może doprowadzić do pęknięcia gorącej tuby, po drugie musimy cały czas pilnować jej temperatury i w razie konieczności, na bieżąco dokładać do wody lodu.

Rozwiązanie, którym będziemy się dzisiaj zajmować nie należy być może do najtańszych, ale jest za to najbardziej skuteczne i bezpieczne. Zastosujemy bowiem chłodziarkę do wody. Na popularnym portalu aukcyjnym można bez problemu znaleźć wiele dedykowanych do tego urządzeń. Problem jednak w tym, że ich cena przewyższa wartość zakupionego plotera. Okazuje się jednak, że tak jak w większości przypadków, tak i tutaj, coś co nie jest nazwane „sprzętem dedykowanym”, ale spełnia dokładnie tę samą rolę, można kupić kilkukrotnie taniej.

Dla naszych potrzeb idealnie sprawdzi się chłodziarka do akwariów morskich. Za takim wyborem, oprócz ceny, przemawia też jej docelowe przeznaczenie. Woda w akwarium morskim, powinna być stale chłodzona do wartości około 22-25°C, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o sprawność chłodziarki, mając pewność że długotrwała praca na pewno jej nie zaszkodzi.

Wybrałem model Resun CL-200, który jest jedną z najtańszych, dostępnych w Internecie, chłodziarek. Jej koszt, wynoszący około 1.300 zł, może wydawać się dość duży, ale porównując go do około 5.000 zł, jakie trzeba wydać na sprzęt dedykowany, jest w pełni do zaakceptowania. Zaletą tego urządzenia jest zakres możliwych do ustawienia temperatur, wynoszący od 4°C do 40°C.

Budowę układu chłodzenia rozpoczynamy od pojemnika na ciecz chłodzącą (warto pamiętać, że jeśli ma to być woda, to powinna być demineralizowana). W tym celu wykorzystałem, zakupiony w markecie budowlanym, pojemnik do szczelnego przechowywania różnych produktów. Wybrałem model o pojemności 5 l. Żeby zabezpieczyć wodę, przed dostawaniem się do środka pyłu, powstającego w czasie pracy plotera, w wieczku wyciąłem dwa otwory, w które wkręciłem dwie dławnice kablowe (PG-9 oraz PG13,5). Przez znajdujące się w nich otwory przeciągamy wężyk, przez który zasilany jest cały układ, oraz wężyk zwrotny, którym ciepła woda wraca do zbiornika. Z boku wieczka wyciąłem prostokąt przez który przeprowadziłem przewód zasilający pompę, a całość zabezpieczyłem drukowaną w 3D uszczelką.

Zawory wprowadzający oraz wyprowadzający wodę w chłodziarce mają dość niestandardową średnicę, która jest o wiele większa od fabrycznych wężyków plotera. Aby wszystko ze sobą pasowało musimy wykonać odpowiednią redukcję. Dokonujemy tego za pomocą wężyków o kilku średnicach oraz zakupionych w sklepie z pneumatyką łączników redukcyjnych. Tym oto sposobem nasz układ chłodzenia jest gotowy do pracy, prześledźmy więc jeszcze dokładnie kierunek jego działania. Ze zbiornika z cieczą, w którym umieszczona jest pompa, woda przepływa bezpośrednio do plotera, gdzie chłodzi tubę laserową, z tuby trafia bezpośrednio do chłodziarki, a stamtąd wraca z powrotem do zbiornika.

W kolejnych częściach zajmiemy się między innymi wymianą stołu roboczego.

Zdjęcie przewodnie: svofski via Foter.com / CC BY-SA

O autorze

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
  • Paweł Dobrowolski

    Myślę, że nie jeden ploter będzie szczęśliwy dzięki temu postowi :)

  • Paweł

    Sprawdzone, już rok czasu pracuję na chłodziarce Resun. Inspiracją był oczywiście ten artykuł.

Ostatnie komentarze