Ploter laserowy część VI – wymiana platformy roboczej

Kategoria: Warsztat 26 kw. 2018

W poprzednich częściach naszego poradnika dowiedzieliśmy się już jaki model plotera wybrać, gdzie najlepiej dokonać zakupu, co znajduje się w zakupionym zestawie, jak prawidłowo ploter uziemić oraz jak przeprowadzić kalibrację układu optycznego i wykonać efektywny układ chłodzenia tuby CO2. Dzisiaj natomiast zajmiemy się wymianą platformy roboczej.

To co otrzymujemy w zestawie z ploterem ciężko nazwać platformą roboczą. Wprawdzie na pierwszy rzut oka wygląda dość funkcjonalnie, ale sam sposób wykonania pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim ze względu na fakt, że jest mocno pokrzywiona, w żadnym z miejsc nie trzyma poziomu. Plusem może być specjalny otwór, w którym można zamocować przedmioty, które nie są płaskie jak sklejka. Prawda jest jednak taka, że rzadko kiedy będziemy z tego korzystać, a miejsce to będzie nam tylko przeszkadzać przy cięciu sklejki właśnie.

W poszukiwaniu lepszego zamiennika natrafiłem na aukcję internetową z blachami/kratkami wentylacyjnymi do terrariów. Jest ona wykonana z perforowanego aluminium o grubości 1 mm. Początkowo obawiałem się nieco, że będzie ona zbyt cienka, ale jak się później okaże obawy te były bezpodstawne. Formatka o wymaganych wymiarach to koszt około 50 zł.

Usunięcie starej platformy ogranicza się do odkręcenia zaledwie pięciu śrub, ponieważ cały stół opiera się na pięciu tulejach dystansowych. Nieco problemu przysporzyć może wysunięcie odkręconej blachy, dlatego wspomniane wcześniej tuleje najlepiej odkręcić całkowicie.

Nowa platforma posiada gęsto rozmieszczone otwory, które spróbujemy wykorzystać jako gniazda pod śruby montażowe. Po pierwszej przymiarce okazało się, że będzie to możliwe, musimy jednak nieco zwiększyć średnicę tych otworów, przewiercając je wiertłem o odpowiedniej grubości.

Przymocowanie przygotowanej platformy może sprawić nieco problemów. Jest to spowodowane faktem, że mamy wówczas ograniczony dostęp do tulei, przez co nie możemy nimi w prosty sposób „manewrować” ustawiając je na wprost otworów, do których będziemy je przykręcać. Rozwiązaniem jest poluzowanie nieco dolnych śrub. Po przymocowaniu blachy okazuje się, że jej wytrzymałość jest wystarczająco duża i musielibyśmy położyć na niej coś naprawdę ciężkiego, aby uległa ona jakiejkolwiek deformacji.

Wystające śruby mogą posłużyć nam na przykład do pozycjonowania formatek ze sklejki.

Zastosowany przez nas typ platformy posiada kilka przemawiających za takim rozwiązaniem cech. Przede wszystkim umieszczone w nim otwory zapewniają lepszą wentylację i odciąganie spalin podczas cięcia lub grawerowania, a poza tym umożliwia nam ona późniejszy upgrade stołu o dołożenie do niego specjalnych kolców, na których umieszczać możemy materiał, który obrabiamy. Kolce te eliminują efekt przypalenia materiału, który następuje w efekcie odbijania się wiązki lasera od aluminiowej powierzchni. W przypadku takiej modyfikacji konieczne będzie jednak skrócenie tulei dystansowych, tak aby zachować odpowiednią odległość od soczewki skupiającej promień lasera.

W kolejnej części zajmiemy się wykonaniem tak zwanego „red point’a” do pozycjonowania wiązki lasera.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments