Ploter laserowy część IX – poprawa odciągu spalin i wymiana optyki

Kategoria: Warsztat 11 sie 2018

W poprzednich częściach naszego poradnika dowiedzieliśmy się już jaki model plotera wybrać, gdzie najlepiej dokonać zakupu, co znajduje się w zakupionym zestawie, jak prawidłowo ploter uziemić, jak przeprowadzić kalibrację układu optycznego, jak wykonać efektywny układ chłodzenia tuby CO2, wymienić platformę roboczą oraz wykonać pozycjoner wiązki lasera. Dzisiaj natomiast omówimy kilka drobnych modyfikacji, które pozwolą nam na poprawienie komfortu oraz jakości pracy plotera.

Do tej pory zajmowaliśmy się nieco poważniejszymi modyfikacjami, które wymagały sporo nakładu pracy, a w niektórych przypadkach były również dość kosztowne. Dzisiejsze poprawki, pozornie mało istotne, w rzeczywistości poprawiają nie tylko jakość cięcia, ale też warunki panujące w otoczeniu plotera.

Poprawa odciągu spalin

Zaczniemy od poprawek związanych z odciągiem spalin. Dostarczony przez producenta wentylator, jak widać na poniższych zdjęciach, zupełnie nie pasuje do otworu umieszczonego z tyłu plotera. Przede wszystkim jest od niego sporo większy, a jego ramka jest o wiele cieńsza niż zaprojektowane zaczepy. W efekcie połowa spalin wydostających się w czasie pracy trafia do pomieszczenia, w którym stoi ploter.

Żeby rozwiązać powyższy problem możemy posłużyć sie jedną z dwóch możliwości. Pierwszą z nich jest wydrukowanie nowego odciągu, którego kilka wersji znajdziemy na portalu Thingiverse, lub (rozwiązanie drugie) poprawić to co dostarczył nam producent. Pierwsza opcja jest bardziej czasochłonna, a poza tym eliminuje z układu mechaniczny wiatrak, obniżając w znaczny sposób jego sprawność, dlatego też skupimy się na opcji numer dwa.

Nasze możliwości ograniczają się tak naprawdę do zwiększenia docisku odciągu spalin oraz uszczelnienia otworu. Najprostszą i najbardziej efektywną metodą na likwidację luzów jest zaprojektowanie oraz wydrukowanie na drukarce 3D dwóch banalnie prostych klinów. Wystarczy tylko wsunąć je po obu stronach odciągu, a będzie on idealnie przylegał do obudowy plotera. Wprawdzie nie pokusiłem się jeszcze o uszczelnienie tego elementu, ale można zrealizować to przy pomocy wydrukowanej w 3D gumowej uszczelki lub zastosować gotowe, samoprzylepne uszczelki piankowe.

Wymiana optyki

Pomimo że zakupiony ploter od razu nadaje się do pracy, to zastosowane w nim elementy optyczne należą do najtańszych i najgorszych z dostępnych na rynku. Aby znacząco polepszyć jakość cięcia oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię możemy pokusić się o zakup i wymianę luster oraz soczewki.

Do najpopularniejszych rodzajów luster zaliczamy:

  • lustro Si – lustro krzemowe pozłacane – charakteryzuje się wysokim współczynnikiem odbicia, wymaga częstego czyszczenia
  • lustro Mo – lustro molibdenowe – charakteryzuje się nieco mniejszą zdolnością refleksyjną niż lustro Si, nie wymaga jednak tak częstego czyszczenia.

W przypadku soczewek możemy wybierać jeden z poniższych rodzajów:

  • ZnSe – soczewki selenkowo cynkowe,
  • GaAs – soczewki z arsenku galu,
  • Ge – soczewki germanowe

W przypadku luster musimy poszukiwać tych o średnicy 20 mm, jeśli chodzi o soczewki to muszą one mieć średnicę 12 mm. Wymiana tych elementów jest banalnie prosta, wystarczy rozkręcić głowicę plotera oraz zdjąć zabezpieczenia starych luster.

Zdjęcia: [6][7]

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments