Wyłącznik do oświetlenia LED w Prime3D

Kategoria: Elektronika Warsztat 06 mar 2014

Drukarka 3D od Monkeyfab ma mały bardzo użyteczny dodatek – oświetlenie głowicy drukującej. Dzięki temu można się lepiej przyjrzeć szczegółom drukowanych przedmiotów – czasami jednak takie oświetlenie nie jest potrzebne (np. kiedy zostawiamy drukarkę włączoną na noc) lub nawet przeszkadza – kiedy chcemy zrobić zdjęcie przedmiotu z użyciem jakiegoś rozproszonego źródła światła, które nie oślepiało by tak aparatu jak znajdujące się za głowicą ledy. W tym poście opiszę drobną modyfikację urządzenia polegającą na dodaniu wyłącznika do tego oświetlenia.

Pod ekstruderem między przezroczystymi elementami znajdują są 3 diody LED. Są zasilane za pomocą jednej pary przewodów razem z wiatraczkiem chłodzącym dyszę (nie jest to ten wiatrak widoczny na zdjęciu, tylko schowany za radiatorem dyszy). Ponieważ te przewody idą najpierw do ledów, a potem z ledów do wiatraczka, nie można założyć wyłącznika na idącym z elektroniki kablu – spowodowałoby to wyłączanie zarówno oświetlenia jak i chłodzenia.

W swojej drukarce wykorzystałem taki 2-pozycyjny wyłącznik:

Na początku trzeba wykręcić lub przynajmniej poluzować 4 śruby na mocujące ekstruder i wyciągnąć spod dyszy taśmę z ledami:

Pozbyć się rurki termokurczliwej z kabelków:

Odlutować jedną z par kabli i między nie a taśmę LED wstawić przełącznik:

Na miejsce rurki termokurczliwej założyć izolację, ledy wsunąć na ich miejsce, przykręcić śruby i skalibrować drukarkę :) U siebie założyłem dodatkowy kawałek rurki termokurczliwej na wyłącznik i spiąłem go zipem razem z innymi kablami:

Poniżej zdjęcia bez oświetlenia i z oświetleniem LED – w tym wypadku akurat z włączonym oświetleniem podstawiony obiekt wyszedł lepiej :)

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Głubik
9 lat temu

Czy w osi X są tu jakieś łożyska? Na zdjęciach trudno dojrzeć :-)

Krzysztof Matusiewicz

Na osi X i Y nie ma łożysk, zamiast nich na walkach slizgaja sie metalowe tulejki. Tylko os z jest na liniowych łożyskach. Tulejki na osi X można zobaczyć na zdjeciach ekstrudera od tylu- nad wiatrakiem chlodzacym wydruk są zatopione w poliweglanowych elementach na których trzyma się ekstruder.