Ploter laserowy część IV – kalibracja układu optycznego

Kategoria: Warsztat 28 lis 2017

W poprzednich częściach naszego poradnika dowiedzieliśmy się jaki model plotera wybrać, gdzie najlepiej dokonać zakupu, co znajduje się w zakupionym zestawie i jak, dla naszego bezpieczeństwa, prawidłowo ploter uziemić. Jedną z pierwszych i najważniejszych czynności, jakie powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy z ploterem jest prawidłowe ustawienie układu optycznego, na który składa się zestaw trzech luster oraz soczewka skupiająca. Tym właśnie tematem będziemy się dzisiaj zajmować.

Zadaniem luster jest, zgodnie z prawami optyki, przekazanie promienia laserowego emitowanego przez tubę CO2, do soczewki skupiającej, umieszczonej wewnątrz głowicy plotera. Kalibracja ta, z pozoru prosta, jest naprawdę bardzo czasochłonna i może wymagać poświęcenia kilku dobrych godzin. Celem, do którego dążymy w czasie ustawiania luster, jest uzyskanie dokładnie tego samego punktu wlotu promienia lasera do głowicy, niezależnie od jej położenia w osi X i Y. Wszystkie nieprawidłowości korygujemy za pomocą trzech śrub umieszczonych za każdym z luster.

Jako, że zaraz po rozpakowaniu plotera, nie mamy pewności czy zachowana jest namiastka jakiejkolwiek kalibracji, należy zachować dużą czujność i daleko idące środki bezpieczeństwa. Ponieważ ścieżka lasera może zostać wyprowadzona poza obszar roboczy, należy zawsze zamykać osłonę, plotera, zakładać okulary ochronne przeznaczone do pracy z laserem oraz ograniczyć przebywanie w okolicy osób postronnych, w tym przede wszystkim dzieci, jak również zwierząt domowych.

Zanim promień lasera zacznie grawerować lub ciąć dany materiał musi przebyć dość długą i zawiłą ścieżkę, odbijając się między innymi od trzech luster, by w ostateczności trafić na soczewkę skupiającą. Jedyną słuszną i najszybszą metodą kalibracji luster jest rozpoczęcie jej od lustra znajdującego się w komorze tuby laserowej. Aby rozpocząć procedurę należy włączyć zasilanie plotera oraz zasilanie lasera. Moc lasera ustawiamy na około 20%, a pojedyncze strzały wiązki wykonujemy przy pomocy przycisku oznaczonego jako „laser test switch”.

Krok 1

Aby prawidłowo ocenić miejsce padania promienia lasera musimy zaopatrzyć się w papierową taśmę malarską oraz sztywny karton lub kawałek sklejki. Na pierwsze lustro naklejamy kawałek taśmy i wykonujemy pierwszy strzał. Na taśmie powinniśmy zaobserwować ciemną, nadpaloną przez laser kropkę. Plamka powinna znajdować się mniej więcej w centralnej części lustra, jeśli tak nie jest luzujemy śruby trzymające tubę i delikatnie korygujemy jej położenie.

Krok 2

Lustro numer 2 ustawiamy w pozycji A i przyklejamy na nie taśmę papierową. Wykonujemy pojedynczy strzał laserem. Najprawdopodobniej na taśmie nie zauważymy żadnego śladu. Aby szybko zlokalizować miejsce padania wiązki, w otworze przez który promień wylatuje z komory tuby i wpada do komory roboczej umieszczamy karton lub sklejkę i wykonujemy ponowny strzał. Teraz widzimy dokładnie plamkę lasera i staramy się skorygować ją tak, aby padała mniej więcej w środek otworu. Korekty dokonujemy za pomocą śrub kalibracyjnych umieszczonych za pierwszym lustrem. W pierwszej kolejności zwalniamy śruby kontrujące, a następnie regulujemy ustawienie lustra. Dwie górne śruby odpowiadają za ruch lewo-prawo, a dolna śruba odpowiada za regulację góra-dół.

Krok 3

Przesuwamy lustro numer 2 w pozycję B i wykonujemy kolejny strzał wiązką lasera. Jeśli plamka ze strzału z pozycji A nie zgrywa się z plamką ze strzału z pozycji B, korygujemy lustro numer 2, tak aby plamki pokryły się.

Krok 4

Powtarzamy kroki 2 i 3 do momentu, aż plamki w obu położeniach będą się pokrywać.

Krok 5

Na lustrze numer 3 (wlot do głowicy) naklejamy taśmę malarską i ustawiamy je w pozycji bliższej do lustra numer 2. Wykonujemy strzał.

Krok 6

Przesuwamy głowicę w pozycję maksymalnie oddaloną od lustra numer 2 i wykonujemy kolejny strzał. W celu łatwiejszego zlokalizowania promienia przy lustrze numer dwa ustawiamy karton lub kawałek sklejki. Za pomocą śrub kalibracyjnych lustra numer 2 nakierowujemy promień lasera, na punkt w którym znajdowała się wiązka lasera w momencie kiedy lustra 2 i 3 znajdowały się w najbliższym względem siebie położeniu.

Krok 7

Powtarzamy kroki 5 i 6 do momentu, aż plamki w obu położeniach będą się pokrywać.

Krok 8

Jeżeli mamy pecha i pomimo zgrywania się plamek lasera z dwóch różnych ustawień nie padają one mniej więcej w centralną część wlotu do głowicy, musimy skorygować to położenie delikatnie przesuwając tubę laserową i sprawdzając ponownie cała kalibrację.

Od tej pory nasz laser jest poprawnie skalibrowany i teoretycznie możemy przystąpić do pierwszej próby cięcia lub grawerowania.

Zdjęcia: własne i producenta

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Kaczmarek
Łukasz Kaczmarek
6 lat temu

Fajny artykuł ale moim zdaniem są w nim błędy. Właśnie kolimowałem laser u siebie i moim zdaniem w kroku 3 nie korygujemy położenia plamki lustrem 2 tylko 1. I należałoby wspomnieć że na tym etapie plamka na lustrze 2 niekoniecznie będzie znajdowała się na środku lustra 2. Wynika to możliwości złego ustawienia tego lustra śrubami trzymającymi cały uchwyt tego lustra. Dopiero kiedy plamka z początku prowadnicy bramy i z końca będą się pokrywały można skorygować położenie uchwytu tego lustra tak żeby przesunąć plamkę na środek.

Łukasz
Łukasz
6 miesięcy temu

Co robię że ? zainstalowałem nową tubę w tych samych punktach co stara. Na lustrze 1 mam środek , na lustrze 2 w pozycji przód a tył mam rozbieżność co później przekłada się na lustrze 3 na jeszcze większą rozbieżność . Jak na 2 przód jest środek to na tyle nie i odwrotnie , próbowałem przód tył pozycje dać w okolicy środka ale do otworu ledwo się mieści z każdej pozycji. Teraz najlepszy strzał mam na środku pola pracy a krawędzie już słabo :(