Ploter laserowy część III – zawartość zestawu, panel sterowania oraz uziemienie

Kategoria: Warsztat 11 paź 2017

W poprzednich częściach naszego poradnika zajmowaliśmy się kwestią zakupu plotera laserowego. Dowiedzieliśmy się jaki model wybrać oraz gdzie najlepiej dokonać zakupu. Dzisiaj zajmiemy się zawartością typowego zestawu oraz jedną z najważniejszych czynności jakie powinniśmy wykonać przed uruchomieniem urządzenia.

Warto nadmienić, że zawartość zestawu może się nieznacznie różnić w zależności od modelu, który zamówiliśmy. Są to jednak zmiany nieznaczne, a poszczególne akcesoria mogą różnić się między sobą przede wszystkim ich producentem.

Akcesoria

 1. Pompa wody

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to ma za zadanie pompować wodę, a ściślej mówiąc wprowadzić ją w obieg. Do czego tak właściwie jest nam ona potrzebna? Główny element budowy plotera laserowego to tuba CO2. W trakcie pracy, zwłaszcza na najwyższej mocy, tuba rozgrzewa się do wysokich temperatur, co po pierwsze zmniejsza jej sprawność, a po drugie przyspiesza proces zużycia. W tym celu, w konstrukcji tuby znajduje się spiralna rurka szklana do której przy pomocy pompy, wtłaczamy wodę, która po pokonaniu całej odległości znajduje ujście na drugim końcu tuby skąd odprowadzana jest z powrotem do naczynia z pompą. Sama pompa nie jest niestety urządzeniem wystarczającym do zapewnienia długotrwałej żywotności tuby, ale więcej szczegółów omówimy w jednej z kolejnych części naszego poradnika.

 1. Wentylator spalin, rura odprowadzająca

Jak nie trudno się domyślić w trakcie pracy lasera powstają spaliny oraz dym, który należy odprowadzać z wnętrza komory plotera. W tym celu, w zestawie znajduje się właśnie specjalny odciąg z wentylatorem, który zasysa spaliny i za pomocą rury odprowadza je na zewnątrz pomieszczenia (na przykład przez okno). Warto dodać, że ploter posiada z tyłu obudowy dwa gniazdka, które służą do podłączenia pompy wody oraz wyciągu spalin. Dzięki temu nie musimy podłączać ich do oddzielnego zasilania.

 1. Saszetka z rozmaitościami

Wewnątrz saszetki znajdziemy między innymi:

 • instrukcję obsługi w języku angielskim,
 • kabel zasilający plotera,
 • kabel USB do łączności z komputerem,
 • płytę CD ze sterownikami oraz wątpliwej legalności, bardzo starej wersji Corela,
 • klucz USB bez którego ploter nie będzie działał.

Panel sterowania

Ponieważ zakupiony przeze mnie model wyposażony jest w sterowanie cyfrowe, to na panelu sterującym umieszczono całkiem sporą ilość przełączników i przycisków. Ich zastosowanie to:

 1. Włącznik plotera służący do uruchamiania zasilania.
 2. Przycisk bezpieczeństwa – w razie jakiejkolwiek awarii lub występującego zagrożenia naciśnięcie go gwałtownie odcina zasilanie plotera. Warto pamiętać, że przed zwolnieniem „grzybka” należy przełączyć włącznik zasilania w pozycję „0”.
 3. Wskaźnik temperatury na czujniku umieszczonym na tubie CO2. Temperatura ta nie powinna przekraczać 35°C.
 4. Wyświetlacz prezentujący wartość ustawionej mocy lasera.
 5. Włącznik wyświetlacza mocy lasera.
 6. Przełączniki ustawienia mocy lasera, zwiększające lub zmniejszające moc lasera o dziesiątki (a), jedności (b) lub dziesiąte części procenta (c).
 7. Test pracy lasera. Tak długo jak naciskamy na przycisk, tak długo włączona jest wiązka lasera.
 8. Włącznik oświetlenia wewnątrz komory obszaru roboczego.
 9. Włącznik lasera.

Uziemienie

Ploter laserowy może być dla nas niebezpieczny nie tylko ze względu na zamontowaną w nim tubę CO2 o mocy 40W, ale też ze względu na doprowadzane do niej wysokie napięcie. Pamiętajmy, że urządzenie to zostało złożone w Chinach i nawet jeśli przeszło jakąkolwiek kontrolę jakości, to należy do niech podchodzić z dużą dozą nieufności. Z tyłu obudowy znajdziemy specjalne gniazdo uziemiające, do którego możemy podłączyć przewód i wyprowadzić go na przykład do uziemienia naszej instalacji elektrycznej. Jeżeli nie mamy doświadczenia w pracach elektrycznych, to najrozsądniej będzie skonsultować się w tej kwestii z elektrykiem.

W kolejnej części zajmiemy się kalibracją układu optycznego plotera.

Zdjęcia: własne oraz producenta

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments