Ploter laserowy część XII – jak wymienić tubę laserową CO2?

Kategoria: Warsztat 25 sie 2021

W poprzedniej części naszego cyklu o ploterach laserowych zajęliśmy się tematem związanym z wymianą wadliwie działającej krańcówki. Dzisiaj z kolei zajmiemy się jedną z najważniejszych napraw jakich wymagać może nasze urządzenie, a której nie jesteśmy w stanie, użytkując nasz ploter regularnie, uniknąć. Krok po kroku omówimy proces wymiany tuby laserowej CO2.

W życiu każdej tuby laserowej przychodzi taki moment, kiedy przestaje już świecić własnym blaskiem i powoli zaczyna stawać się cieniem samego siebie. Zazwyczaj przejawia się to nierównomierną powierzchnią grawerowanej przestrzeni (laser „nie zbiera” materiału do tej samej głębokości) lub brakiem możliwości przecięcia tworzywa, które dotychczas cięliśmy bez problemu, nawet na pełnej mocy lasera. Wszystkie te objawy oznaczają, że nasza stara tuba laserowa wymaga wymiany na nową.

Nową tubę najlepiej jest zakupić na eBayu, u sprzedawcy, który oferuje wysyłkę z Europy. W momencie pisania tego artykułu, jej cena wynosi około 450-500 zł, a więc nie jest to kwota szczególnie wygórowana, zwłaszcza że w chwili, kiedy rozpoczynaliśmy nasz pierwszy poradnik, dotyczący ploterów laserowych, kwota ta była praktycznie trzykrotnie wyższa. Wraz ze spadkiem ceny spadła jednak jakość pakowania tub. Kiedyś pakowano je w drewniane skrzynie, dzisiaj jest to zwykłe kartonowe pudełko.

Prace rozpoczynamy od usunięcia metalowej osłony tuby. Aby to zrobić wystarczy pociągnąć za jeden z zawiasów, który jest do tego celu przystosowany, dzięki założonej na niego sprężynie. Dzięki temu zabiegowi, będziemy mieć swobodny dostęp podczas wykonania dalszych prac.

Kolejnym naszym krokiem będzie spuszczenie płynu z układu chłodzącego tubę laserową. Wężyki od strony pompy oraz chłodziarki lepiej jest odciąć, ponieważ ponowne założenie rozszerzonych i sparciałych końcówek może nie zapewnić nam odpowiedniej szczelności układu, po ich ponownym założeniu.

Po przecięciu wężyka spuszczamy płyn do naczynia o odpowiedniej pojemności.

Po pozbyciu się płynu z układu, możemy zabezpieczyć przewód spinaczem do bielizny, dzięki czemu ewentualne resztki płynu nie będą rozpryskiwać się nam po całej okolicy.

Przy pomocy śrubokręta krzyżakowego odkręcamy dwie obejmy trzymające tubę na swoim miejscu.

Nożykiem tapicerskim odcinamy wężyk doprowadzający oraz odprowadzający chłodziwo. Robimy to możliwie jak najbliżej wlotu i wylotu szklanej tuby.

Wysuwamy tubę i zlewamy pozostałą część płynu chłodzącego.

Zdejmujemy przewody z dwóch elektrod tuby. W większości przypadków są one zatopione w silikonie i zabezpieczone kawałkiem wężyka. Wężyk możemy przeciąć, a następnie zdjąć. Przewody nie są przylutowane, wystarczy je odwinąć lub odciąć przy samych elektrodach.

Tubę możemy już swobodnie wyjąć i odłożyć na bok…

…a miejsce po niej wyczyścić na przykład przy pomocy mokrych chusteczek.

Przygotowujemy przewody do powtórnego zamontowania, ściągając z ich końcówek izolację.

Ze starej tuby zdejmujemy miękkie zabezpieczenia montażowe…

… które zakładamy następnie na nowej tubie, w miejscach, w których umieszczono obejmy zaciskowe w obudowie plotera.

Przystępujemy do założenia wężyków odprowadzających oraz doprowadzających chłodziwo.

Aby ułatwić sobie to zadanie końcówkę wężyka zmiękczamy, zamaczając ją na chwilę we wrzątku.

Następnie wsuwamy ją na szklaną końcówkę…

…i zabezpieczamy przed zsunięciem przy pomocy opasek zaciskowych.

Te same czynności powtarzamy po drugiej stronie tuby.

W kolejnym kroku zajmiemy się założeniem przewodów na elektrody. Rozpoczynamy od przewodu wysokiego napięcia. Owijamy go wokół wystającego, metalowego trzpienia i tymczasowo zabezpieczamy kawałkiem izolacji.

Analogiczne czynności przeprowadzamy z drugim przewodem.

Oba łączenia pokrywamy wstępnie jakąś masą uszczelniającą. Może to być silikon, klej lub akryl. Jej zadaniem ma być nie tylko utworzenie trwałego połączenia, ale przede wszystkim odpowiednia izolacja, która zapobiegnie przeskokowi iskry w czasie pracy lasera.

Docinamy dwa kawałki wężyka…

…które następnie zakładamy na nasze tymczasowe połączenia i wypełniamy masą uszczelniającą. Założoną wcześniej taśmę izolacyjną zdejmujemy dopiero po utwardzeniu silikonu.

Jedną z ostatnich naszych czynności będzie wstępne dokręcenie opasek zaciskowych tuby…

…oraz zalanie układu cieczą i sprawdzenie jego szczelności, jak również odpowietrzenie w celu pozbycia się ewentualnych pęcherzyków powietrza…

…i ponowne założenie metalowej osłony.

Na koniec pozostało nam już jedynie ponowne skalibrowanie układu optycznego. Teoretycznie, wiedząc, że lustra mieliśmy ustawione prawidłowo, powinna wystarczyć kalibracja polegająca na dostosowaniu położenia samej tuby, ale w praktyce może być z tym różnie. W razie potrzeby możemy posłużyć się jednym z przygotowanych przez nas poradników. Dopiero po kalibracji możemy ostatecznie dokręcić opaski zaciskowe na tubie laserowej. Nasz ploter jest ponownie gotowy do pracy i powinien od tej pory działać jak nowy.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments