Tytanowy „gips” dla goryla z ogrodu zoologicznego w Cincinnati

Kategoria: Druk 3D w medycynie 26 kw. 2024

Druk 3D znajduje szerokie zastosowanie w ortopedii, gdzie wykorzystuje się go między innymi do wykonywania personalizowanych protez oraz ortez dla dzieci i dorosłych. Można jednak wykorzystać go również w weterynarii, we wspomaganiu leczenia zwierząt, jak miało to miejsce w ogrodzie zoologicznym w Cincinnati.

Omawiany dzisiaj przypadek dotyczy jedenastoletniej gorylicy Gladys, która jako pierwsza na świecie otrzyma wykonany z tytanu opatrunek usztywniający, zastępujący tradycyjnie stosowany w tego typu przypadkach gips. Ten wytrzymały materiał powinien bez problemu utrzymać się w nienaruszonym stanie podczas mającego trwać co najmniej sześć tygodni, okresu rekonwalescencji.

Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym prze Zoo, Gladys musiała przejść operację, aby naprawić złamaną kość ramienia, która uległa uszkodzeniu podczas bójki z dwiema młodszymi gorylicami z jej stada. Pracownicy placówki skontaktowali się z anestezjologami oraz chirurgami z lokalnych szpitali, którzy pomogli wykonać zabieg oraz ocenili, że tradycyjny gips nie spełni w tym przypadku swojej funkcji usztywniającej oraz ochronnej, więc poprosili o pomoc specjalistów z GE Additive, którzy opracowali opatrunek wykonany z tytanu.

Jedną z największych zalet technologii przyrostowych, poza dużą wytrzymałością wykonanych wydruków 3D, jest szybki czas reakcji. Wykonanie tytanowego opatrunku zajęło około 65 godzin, co poprzedzone było wykonaniem skanu odlewu dotychczasowego opatrunku. Sam proces przygotowania do momentu startu druku odbył się w zaledwie jeden dzień.

Ostatecznym rezultatem projektu był ważący około 3,5 kg opatrunek wykonany z tytanu, który, jak mają nadzieję pracownicy ogrodu zoologicznego, okaże się „goryloodporny”.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Cincinnati Zoo

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments