Klaster Biodruku 3D CD3D Medical – największe, otwarte centrum biodrukowania 3D w Europie

Kategoria: Druk 3D w medycynie 25 mar 2019

W łódzkim Bionanoparku, w którym swoją siedzibę ma między innymi CD3D, oficjalnie uruchomiono dzisiaj Otwarty Klaster Biodruku 3D, który jest największą tego typu instalacją w Europie. Na jego wyposażeniu znajduje się dwadzieścia jeden polskich biodrukarek 3D SKAFFOSYS, przy pomocy których można tworzyć struktury 3D, w oparciu o różnego rodzaju materiały hydrożelowe. Klaster Biodruku 3D stworzony został przez firmę CD3D Medical, która prowadzi go przy współpracy z Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej Bionanoparku.

Biodruk 3D to dynamicznie rozwijająca się technologia, która stoi na pograniczu medycyny oraz innowacyjnej inżynierii. Dzięki możliwości wytwarzania przestrzennych struktur z materiałów hydrożelowych oraz biologicznych przed naukowcami oraz badaczami otwierają się nowe nieosiągalne do tej pory możliwości. Biodrukarki 3D pozwalają na uzyskiwanie struktur przestrzennych, których nie da się wykonać przy pomocy standardowych metod laboratoryjnych, a możliwość szczegółowego zaplanowania ich geometrii pozwala na uzyskanie optymalnego środowiska do wzrostu komórek.

Współpraca CD3D Medical z Bionanoparkiem umożliwia wykonywanie kompleksowych projektów naukowo-badawczych, pośród których znaleźć możemy między innymi kompletne badania biochemiczne, biologiczne i molekularne praktycznie na każdym etapie tworzenia struktur 3D. Nad prawidłowością przebiegu wszystkich procesów czuwają eksperci z CD3D Medical oraz naukowcy z Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Dzięki otwartemu charakterowi działalności Klastra Biodruku 3D z jego zasobów mogą korzystać podmioty zewnętrzne, zlecając mu kompleksową usługę naukowo-badawczą.

Serce Klastra Biodruku 3D stanowi dwadzieścia jeden biodrukarek 3D marki SKAFFOSYS, które zaprojektowano oraz wyprodukowano w Polsce. Są to pierwsze komercyjne tego typu urządzenia powstające w naszym kraju. Nazwa SKAFFOSYS pochodzi od słów “scaffold system” (system rusztowań), czyli powstałych na bazie hydrożeli struktur 3D, na których można na przykład hodować komórki. Urządzenie to korzysta z głowicy drukującej będącej strzykawką o pojemności 5 ml. Ekstruzja odbywa się w sposób mechaniczny na szalkę laboratoryjną umocowaną na platformie roboczej. Aktualna iteracja urządzeń oznaczona została jako “Lite” i została wyprodukowana na potrzeby własne CD3D Medical. W przyszłości ma nastąpić ich rozbudowywanie oraz poszerzanie o nowe moduły i funkcjonalności.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments