3D w praktyce

3D w praktyce to serwis poświęcony drukowi przestrzennemu. W publikowanych artykułach opisywane są zarówno kwestie techniczne, związane z obsługą niskobudżetowych oraz przemysłowych drukarek 3D, jak i różnego rodzaju projekty o mniej lub bardziej praktycznym zastosowaniu.

Śledząc wpisy na stronie można dowiedzieć się, jak wygląda codzienna praca z drukiem przestrzennym “od kuchni”. Znajdują się tu relacje z powstawania różnych autorskich projektów, jak i druku 3D ciekawych modeli znalezionych w sieci. Nie brakuje też artykułów o konserwacji, przeróbkach i ewentualnych naprawach samych drukarek 3D, o oprogramowaniu i materiałach eksploatacyjnych wykorzystanych do druku 3D. Użytkownicy drukarek 3D znajdą tu wiele wskazówek dotyczących kalibracji urządzeń, końcowej obróbki powstałych przedmiotów oraz rozwiązywania problemów związanych z tą technologią.

Historia

Serwis 3D w praktyce został założony w 2014 r. przez Krzysztofa Matusiewicza – programistę, specjalizującego się w tworzeniu aplikacji webowych, posiadającego również doświadczenie w budowaniu układów elektronicznych oraz programowaniu mikrokontrolerów.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz – twórca serwisu 3D w praktyce

Jeśli chodzi o technologie przyrostowe, Krzysztof traktował je jako rozwinięcie swoich zainteresowań i pasji w obszarze nowych technologii. Od początku pracował na niskobudżetowej drukarce 3D typu FDM – Monkeyfab PRIME. Stworzony przez niego serwis dość szybko zyskał dużą popularność wśród użytkowników polskiego internetu. W latach 2014 – 2015 współpracował m.in. z serwisami Centrum Druku 3D oraz Forbot, gdzie publikował swoje artykuły.

W kwietniu 2017 r. serwis został przejęty przez CD3D Sp. z o.o. – właściciela Centrum Druku 3D – największego portalu poświęconego technologiom przyrostowym w Polsce, jak również spółki konsultingowej i szkoleniowej, funkcjonującej w branży od stycznia 2013 r. Serwis pozostaje wierny koncepcji stworzonej przez Krzysztofa Matusiewicza, rozwijając go o kolejne technologie przyrostowe.

We wrześniu 2018 roku serwis został przejęty przez Łukasza Długosza, wieloletniego redaktora CD3D i aktualnie należy do firmy HANION Łukasz Długosz.