Druk 3D pomógł w planowaniu operacji usunięcia guza u 11-letniego chłopca

Kategoria: Druk 3D w medycynie 15 lip 2022

Zespół medyczny z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej oraz Onkologii z Dziecięcego Szpitala SJD w Barcelonie, pod kierownictwem dr Josepa Rubio, przeprowadził trójwymiarowe planowanie oraz symulację usunięcia guza w kości policzkowej młodego pacjenta. Stworzenie dwóch modeli 3D fragmentów czaszki oraz guza było dla lekarzy niezbędne, dla uzyskania maksymalnej precyzji przeprowadzonej operacji.

Planowanie przedoperacyjne polegało na zaprojektowaniu anatomicznego modelu 3D granic resekcji guza oraz obrazu czaszki i guza pacjenta, a następnie wydrukowanie go w szpitalnej pracowni druku 3D, która wyposażona jest w urządzenia BCN3D z serii Epsilon W27. Modele wykonano z ABS, a dzięki systemowi IDEX i możliwości druku 3D z dwóch różnych kolorów, udało się uzyskać odpowiedni realizm oraz kontrast pomiędzy guzem, a czaszką dziecka.

Celem operacji było usunięcie guza zlokalizowanego w kości policzkowej z bezpiecznymi marginesami. W tym celu wykorzystaliśmy planowanie 3D, aby wytyczyć granice resekcji. Obecnie planowanie 3D w Szpitalu Dziecięcym SJD w Barcelonie to standardowa praktyka w chirurgii szczękowo-twarzowej, zwłaszcza w bardzo skomplikowanych przypadkach, takich jak ten, z którym mieliśmy do czynienia u tego dziecka. Musieliśmy stworzyć prowadnice cięcia i pozycjonowania, aby przenieść wirtualne planowanie z komputera na salę operacyjną. Pozwoliło nam to wykonać to, co zaprojektowaliśmy wirtualnie z taką precyzją, aby móc wyodrębnić marginesy bezpieczeństwa obok guza.dr Josep Rubio, kierownik oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej w Szpitalu Dziecięcym SJD w Barcelonie
Photo Credit: BCN3D Technologies

Jak twierdzą lekarze barcelońskiego szpitala, druk 3D pomógł im uniknąć potencjalnych powikłań pooperacyjnych oraz poprawił jakość samego procesu operacyjnego. Po kilku tygodniach planowania chirurgicznego byli oni w stanie wykonać całkowitą resekcję zmiany z zachowaniem wzroku pacjenta.

Photo Credit: BCN3D Technologies

Szpital Dziecięcy SJD w Barcelonie jest pionierem zarówno w Hiszpanii, jak i w Europie w zakresie badań i wdrażania nowych technologii do tego stopnia, że ​​wykorzystuje druk 3D w ponad 200 operacjach rocznie. W swojej pracowni wytwarzania przyrostowego posiada m.in. drukarki 3D BCN3D z serii Epsilon W27 i W50.

Photo Credit: BCN3D Technologies

Drukowanie i planowanie 3D zadebiutowało w tym ośrodku już w 2013 roku, po tym, jak jeden z lekarzy skorzystał z pierwszego biomodelu, aby uzupełnić planowanie złożonego przypadku onkologicznego. Od tego czasu wykorzystanie tej technologii rozszerzało się wykładniczo, prowadząc do powstania multidyscyplinarnej grupy dziewięciu różnych specjalności, które z niej korzystają.

Źródło/Source: Informacje prasowe/Press release BCN3D Technologies

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: BCN3D Technologies

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments