Nawiew do chłodzenia wydruków

Kategoria: Warsztat 16 gru 2014

Drukując kilka tygodni temu modele testowe z 2 rodzajów czerwonego PLA natrafiłem na problem z wykonaniem 2 modeli – dwunastościanu foremnego oraz rzekotki. Ze względu na podwijanie filamentu oba modele okazały się niemożliwe do wydrukowania (przy druku na rozgrzanym stole oraz z kilkumilimetrowym brimem). Kontynuując temat wentylatorów w drukarce, niedawno wpadłem na pomysł poprawienia mechanizmu chłodzenia wydruku w swoim urządzeniu – co, jak sądziłem, miało ograniczyć moje problemy z wydrukami.

Przeglądając modele części do drukarek, w internecie można znaleźć różne rozwiązania związane z doprowadzaniem chłodnego powietrza w okolice dyszy:

Mimo że moja drukarka jest wyposażona w wentylator do chłodzenia wydruku, miałem pewne wątpliwości co do efektywności tego chłodzenia. Zwłaszcza że niedawno miałem okazję obejrzeć dużo bardziej udane wydruki wykonane na innych pruso-podobnych drukarkach. Stąd powstał projekt dodatkowego elementu, kierującego strumień powietrza naokoło dyszy.

Przedmiot został tak zaprojektowany, żeby dało się go nałożyć na ekstruder bez dodatkowych przeróbek. Model powstał w Cubify Design (które bardzo dobrze się nadaje do tego typu projektów). Wersja finalna wygląda następująco:

Projektując poszczególne wersje przedmiotu wykonałem szereg testowych wydruków – ze wspomnianą wcześniej rzekotką, testerem przewieszeń oraz testerem mostów. Owa rzekotka, którą drukarka uparcie odrywała od stołu wskutek zawijania się filamentu, w pewnym momencie rzeczywiście zaczęła mi ładnie wychodzić. Początkowo uznałem za zasługę swojego wynalazku – jednak ku mojemu zaskoczeniu, po zdjęciu go z ekstrudera, kolejny wydruk tego samego modelu wypadł równie dobrze.

Na poniższych zdjęciach znajdują się modele drukowane bez przyczepionego dodatkowego elementu nawiewu (oznaczone cyfrą 0) oraz z jego ostatnią wersją (4). Jak widać – dużej różnicy nie ma ;)

To, co mogło poprawić jakość wydruków w trakcie moich eksperymentów – to prawdopodobnie przedmuchanie sprężonym powietrzem wentylatora i konstrukcji dookoła niego. Podczas kolejnych prób wydruki z moim wynalazkiem i bez niego wychodziły podobnie (ale ogólnie lepiej niż do tej pory).

Wydaje mi się że tego typu “nawiewnik” mógłby się sprawdzić, gdyby całkiem przerobić obecne w Primie rozwiązanie do chłodzenia wydruku. Istniejący komin doprowadzający powietrze razem z moim przedłużeniem może dawać zbyt duże opory, przez co przy użyciu zwykłego wiatraka siła nadmuchu nie jest zbyt duża. Można byłoby też użyć mocniejszego wentylatora (np. turbinowego). Choć myślę że najważniejszą rzeczą jest regularne czyszczenie istniejącego systemu chłodzenia :)

Projekt jest dostępny na Thingiverse jako Experimental fan duct for Monkeyfab Prime3D. Zachęcam do wypróbowania i podzielenia się efektami.

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments