Narzędzie do szybkiej wymiany dyszy w drukarkach 3D typu FDM

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D Warsztat 09 wrz 2018

Każdy użytkownik drukarki 3D, pracującej w technologii FDM, spotkał się pewnie nie raz z koniecznością odkręcania dyszy od głowicy drukującej. Procedura ta wymaga postępowania według określonego schematu oraz zastosowania dwóch różnych narzędzi. Amerykański startup Z-Catch opracował jednak uniwersalne narzędzie, dzięki któremu zadanie to stanie się o wiele prostsze.

Przyczyny konieczności odkręcenia dyszy mogą być co najmniej dwie. Pierwsza z nich jest mniej przyjemna i wiąże się z koniecznością jej przeczyszczenia, w momencie kiedy ulegnie ona zapchaniu. Powodowane jest to najczęściej nagromadzeniem się dużej ilości zanieczyszczeń, zwęgleniem filamentu lub stosowaniem tworzywa o niskiej jakości. Druga związana jest z chęcią zastosowania dyszy o określonej średnicy lub wykonanej z konkretnego materiału. Określoną średnicę dobieramy w zależności od potrzeb drukowanego w 3D modelu, a w przypadku chęci stosowania filamentu o właściwościach ścierających powinniśmy zastosować dyszę odporną na działanie tego czynnika.

Procedura wymiany dyszy opiera się przeważnie na tym samym schemacie. Aby było to w miarę łatwe do zrealizowania, głowicę drukującą musimy rozgrzać do temperatury około 200oC i dopiero wówczas przystąpić do próby jej odkręcenia (jeżeli jest to możliwe to wcześniej usuwamy z niej filament). Wiąże się to zawsze z ryzykiem przypadkowego poparzenia. Co więcej czynność tę musimy wykonać przy pomocy dwóch narzędzi. Jednym z nich (na przykład kombinerkami) łapiemy za blok grzewczy, a drugim (kluczem płaskim lub nasadowym) luzujemy i odkręcamy dyszę.

Na Kickstarterze trwa właśnie kampania, na której promowane jest specjalne narzędzie, przy pomocy którego o wiele łatwiej wykonamy tę procedurę. Jest to klucz “przegubowy”, w którym górna część zawiera uchwyt na nasadki o różnym rozmiarze, a zewnętrzna obudowa opiera się i blokuje na bloku grzejnym. Dolna część jest ruchoma, a w czasie jej przekręcania bolec z nasadką porusza się umożliwiając odkręcenie dyszy. Klucz jest wyprofilowany tak, aby umożliwić użytkownikowi wykonanie czynności, do której go zaprojektowano, zanim rozgrzeje się od temperatury bloku grzewczego.

Koszt zakupu omawianego narzędzia wynosi 30 $. Do końca kampanii pozostało jeszcze czterdzieści dwa dni, a na koncie twórcy projektu znajduje się obecnie nieco ponad 1.200 $ z zakładanych 14.000 $.

Źródło: www.kickstarter.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments