StoneFlower3D wprowadza nową wersję swojej głowicy do druku 3D z ceramiki

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 28 sty 2020

StoneFlower3D to niemiecki startup, który zajmuje się drukiem 3D z ceramiki i innych mas plastycznych. Poza drukarką 3D, przeznaczoną do tego typu materiałów, firma oferuje również ekstrudery, które można zamontować w praktycznie każdej drukarce 3D typu FDM. Ich flagowy ekstruder do ceramiki Printhead doczekał się właśnie edycji 3.0.

Jednym z założeń ekstruderów przeznaczonych do druku 3D z gliny, ceramiki i innych mas plastycznych jest ich wysoka odporność na korozję. Dlatego właśnie Printhead 3.0 wykonany został ze stali nierdzewnej oraz stopu glinu. Zoptymalizowana konstrukcja zapewnia z kolei utrzymanie jednolitego przepływu materiału oraz zapobiega jej przeciekom i zapychaniu się.

Najważniejsze zmiany względem wersji 2.0 dotyczą poprawienia konstrukcji ślimaka podajnika materiału. Wymagało to przeprowadzenia wielu testów różnych ślimaków we współpracy z różnymi tworzywami. Znaczną poprawę stabilności przepływu tworzywa oraz zmniejszenie zużycia oraz oporu hydraulicznego uzyskano przy udziale ślimaka wyposażonego w dwa wklęsłe rowki. Co ciekawa ślimak wykonywany jest ze stali nierdzewnej i powstaje w procesie druku 3D z tego materiału.

Głowica Printhead 3.0 została zaprojektowana tak, aby pasować do możliwie jak największej liczby drukarek 3D typu FDM. Umieszczony na niej silnik Nema17 może być bez problemów podłączany do niemal każdego sterownika, w miejsce tradycyjnego ekstrudera, a liczne otwory montażowe rozplanowano tak, aby były kompatybilne z najbardziej popularnymi sposobami montażu.

Wszystkie elementy, które mają bezpośredni kontakt z wytłaczaną masą, a więc narażone są na ciągły kontakt z różnymi mokrymi substancjami zaprojektowano tak, aby były łatwe do zdemontowania. Dzięki takiemu zabiegowi mamy możliwość ich łatwego czyszczenia oraz konserwacji. Podobna sytuacja dotyczy elementów zużywających się, takich jak uszczelki i łożyska. Możemy bez problemu wymienić je sami.

Głowicę Printhead 3.0 można kupić w sklepie StoneFlower3D w cenie 240 EUR.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments