Scara Mini V1 – kompaktowa drukarka 3D do ceramiki

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 25 cze 2019

Amerykański producent drukarek 3D, firma 3D Potter, wprowadziła na rynek “kompaktową” drukarkę 3D Scara Mini V1, która jako tworzywa używa między innymi gliny. Najciekawsza jest w niej jednak sama konstrukcja, która nie opiera się na powszechnie wykorzystywanych standardach.

3D Potter jest znanym amerykańskim producentem drukarek 3D do ceramiki. Mająca swoją siedzibę na Florydzie firma szczyci się sprzedażą ponad 200 ich sztuk na różnego rodzaju uniwersytety oraz do licznych galerii sztuki. Odbiorcą tego sprzętu jest również duży amerykański producent czekolady. Scara Mini V1 nie jest ich pierwszym ani jedynym urządzeniem tego typu, jest jednak pierwszą drukarką 3D o tak “kompaktowej” (jak na urządzenia tego producenta) budowie. Jest to zminiaturyzowana wersja flagowej konstrukcji Scara V3.

Scara Mini V1 jest lekką wysokowydajną maszyną niskociśnieniową, której konstrukcja znacznie odbiega od typowych drukarek 3D do ceramiki, gdzie za klasykę gatunku możemy uznać układ kinetyczny typu Delta. Scara V1 posiada jedną oś centralną oraz ekstreuder zamontowany na ramieniu robotycznym, które pozwala na druk 3D w dowolnym miejscu w zakresie pracy tego urządzenia.

Przewaga jednoprzegubowego ramienia robotycznego nad standardowymi rozwiązaniami przejawia się przede wszystkim w możliwości jego precyzyjnej kontroli przy minimalnym wysiłku całej konstrukcji.  Poza tym w takim układzie nie musimy martwić się żadnym ograniczeniem wagowym dla budowanego obiektu.

Dzięki zastosowaniu niskociśnieniowego podajnika gliny, ekstrudowany materiał wypływa równomiernie, posiadając jednolitą konsystencję, praktycznie bez żadnych pęcherzyków powietrza. Wytłaczarka jest w stanie pomieścić 2000 ml substancji, która nie musi ograniczać się jedynie do gliny. Swobodnie możemy korzystać również z materiałów takich jak cement czy żywność. Obszar roboczy Scara Mini V1 zawiera się w walcu o średnicy podstawy wynoszącej 1473 mm oraz tworzącej 584 mm.

Konfiguracja tej drukarki 3D jest prosta i intuicyjna, a jej przeznaczeniem jest przede wszystkim sektor edukacyjny z kierunkami architektonicznymi oraz naukami o sztuce na czele. Cena urządzenia ustalona została na 14.500 $.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments