Liquid Crystal Dental/Opus – unboxing oraz zawartość zestawu

Kategoria: Stomatologia Testy Testy 19 maj 2021

Liquid Crystal Dental/Opus to jedna z najnowszych drukarek 3D, produkowanych przez firmę Photocentric, która swoją premierę miała dokładnie rok temu. Pomimo dość sugestywnej nazwy urządzenie to bez problemu można wykorzystywać w każdej innej branży, szczególnie ze względu na oferowany przez nie obszar roboczy oraz imponującą prędkość druku. Przyjrzyjmy się nieco tej konstrukcji oraz sprawdźmy co dokładnie otrzymujemy w zakupionym zestawie.

Przed rozpoczęciem unboxingu warto przybliżyć nieco specyfikację samego urządzenia. LC Dental/Opus wyposażono w obszar roboczy na poziomie 309 x 174 x 200 mm oraz 14” monochromatyczny ekran LCD o rozdzielczości 4K, co przekłada się na wielkość piksela wynoszącą mniej więcej 80 mikrometrów. Całość podświetlana jest matrycą LED o łącznej mocy około 495 W, dzięki czemu uzyskano czas naświetlania warstwy, mogący wynosić nawet jedną sekundę.

Ze względu na swoje gabaryty oraz wagę wynoszącą około 40 kg, LC Dental/Opus dostarczana jest w kartonie stosowanym często w przypadku wielkogabarytowego sprzętu RTV oraz AGD. Urządzenie umieszczone jest na solidnej podstawie z kartonu ułożonego na wzór kratownicy, a całość przykryta jest kartonowym wiekiem. W ten sposób nie musimy nadwyrężać się podczas wyciągania go z pudełka. Po prostu rozcinamy pasy zabezpieczające, zdejmujemy pokrywę, a całą drukarkę mamy już na wierzchu.

Sama drukarka 3D zabezpieczona jest jeszcze niebieskim workiem wykonanym z folii.

Po jego usunięciu naszym oczom ukazuje się urządzenie z przymocowanym do niego certyfikatem kontroli jakości, mającym świadczyć o wykonaniu wszelkich niezbędnych testów działania drukarki 3D.

Po podniesieniu przyłbicy LC Dental/Opus możemy zobaczyć dużą kuwetę oraz perforowaną platformę roboczą. Oba te elementy zabezpieczono na czas transportu, oddzielając je od siebie specjalnie wyprofilowaną pianką.

Poza samym urządzeniem, w kartonie znajdziemy również duże pudełko z akcesoriami niezbędnymi w czasie pracy z drukarką 3D.

Po otworzeniu wieka naszym oczom ukazuje się kartka z podziękowaniami za zakup oraz dwa urządzenia USB. Jednym z nich jest karta sieciowa, drugim natomiast pendrive z instrukcją obsługi, certyfikatami, kartami bezpieczeństwa żywicy fotopolimerowej (dostarczonej wraz z urządzeniem jako próbka testowa) oraz klucz licencyjny na dożywotnią, dwustanowiskową wersję oprogramowania Photocentric Studio.

Poniżej znajdziemy pięć oddzielonych od siebie sekcji z akcesoriami…

… w których znajdziemy wszystko, co jest nam niezbędne do wykonania pierwszych wydruków 3D. Są to między innymi:

 • 1 kg żywicy fotopolimerowej,
 • 2 szt. zapasowych folii FEP wraz z uszczelkami do kuwety,
 • silikonowa mata na akcesoria,
 • przewód zasilający,
 • butelka ze spryskiwaczem,
 • ściągaczka do czyszczenia kuwety,
 • zestaw kluczy imbusowych do kalibracji platformy roboczej,
 • zestaw śrubokrętów gwiazdkowych do rozbierania kuwety,
 • lejek oraz kilka filtrów do zlewania niewykorzystanej żywicy,
 • szpachelka oraz mała szpatułka do zdejmowania gotowych wydruków 3D,
 • kilka sztuk jednorazowych rękawiczek ochronnych.

Wspomniana wcześniej platforma wykonana została z perforowanego aluminium. Wykonane w niej otwory są niezbędne przy tej wielkości obszaru roboczego, ponieważ zapewniają lepszy przepływ żywicy oraz zmniejszenie siły zasysającej podczas podnoszenia się platformy.

Górna część pokryta została teflonem, aby zmniejszyć przyleganie płynnej żywicy, co przekłada się na łatwiejsze czyszczenie oraz zmniejszenie strat fotopolimeru.

Specjalnie wyprofilowany uchwyt zapewnia możliwość powieszenia platformy w dowolnym położeniu, tak aby żywica mogła z niej swobodnie spłynąć.

Kuweta wykonana została z tworzywa oraz aluminium, przez co sprawia wrażenie bardzo solidnej.

W jej wnętrzu umieszczono specjalną podziałkę ułatwiającą wlanie odpowiedniej ilości żywicy fotopolimerowej.

Po bokach znajdziemy uchwyty do trzymania kuwety…

… u góry natomiast dwa wyprofilowane elementy ułatwiające zlewanie żywicy. Rozwiązanie to jest wygodne zarówno dla lewo, jaki praworęcznych użytkowników.

Jednym z rozwiązań, jakie zastosowano w LC Dental/Opus, jest wykorzystanie ruchomej kuwety, która podnosi się wraz z platformą roboczą, w momencie odrywania kolejnych warstw. Dzięki temu zmniejszamy napięcie folii FEP i możemy drukować ze znacznie większymi prędkościami.

Aby zapewnić „mobilność” kuwety wyposażono ją w trzy dodatkowe elementy. Dwa bolce po boku, które po umieszczeniu w specjalnych szynach w drukarce 3D działają jak zawias.

Oraz sporych rozmiarów uchwyt, wsuwany w slot umieszczony na osi Z, który podnosi kuwetę na odpowiednią wysokość.

Z przodu drukarki 3D znajdziemy dotykowy panel sterowania, slot USB do przenoszenia plików oraz podnoszoną przyłbicę, która porusza się na okrągłych zawiasach i blokuje w swoim maksymalnym położeniu. Umieszczony na niej czujnik optyczny dba o bezpieczeństwo użytkownika, ostrzegając go o niedomkniętej pokrywie.

Z tyłu rządzenia znajdziemy natomiast gniazdo przewodu zasilającego wraz z włącznikiem, złącze USB na kartę sieciową, złącze na kabel sieciowy, wylot wentylatora chłodzącego elektronikę oraz złącze serwisowe na kartę micro USB.

Wnętrze drukarki 3D podświetlane jest klimatycznie przy pomocy czerwonych LEDów.

Ekran LCD zabezpiecza założona fabrycznie matowa folia ochronna, czyli tak zwany screen protector, który w razie konieczności możemy wymienić samodzielnie. Jego zadaniem jest zabezpieczanie ekranu przed zalaniem żywicą oraz zapobieganie przyklejaniu się do niego folii FEP.

Na górze obudowy znajdziemy z kolei wyprofilowaną przestrzeń na silikonową matę, na której umieszczać możemy niezbędne w czasie pracy akcesoria.

Cała drukarka 3D prezentuje się w następujący sposób.

W kolejnych częściach przyjrzymy się nieco bliżej pracy z tym urządzeniem.

Drukarkę 3D Liquid Crystal Dental/Opus można nabyć w sklepie filaments4U, który jest wyłącznym dystrybutorem firmy Photocentric w Polsce.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments