Żywica fotopolimerowa z nieudanych wydruków 3D z PLA

Kategoria: Materiały do druku 3D 27 lip 2022

Zespół naukowców z Washington State University (WSU) otrzymał dofinansowanie z programu Cougar Cage na opracowanie procesu przekształcania nieudanych wydruków 3D oraz suportów z PLA w fotopolimerową żywicę do drukarek 3D typu SLA. Poza walorami praktycznymi, projekt ten ma się przyczynić między innymi do zmniejszenia odpadów powstających z tego materiału.

Cougar Cage jest program wsparcia dla pracowników, studentów oraz wykładowców WSU, który swoimi zasadami przypomina programy telewizyjne typu Dragon’s Den. Inaczej mówiąc jest to pewnego rodzaju konkurs, w którym przedsiębiorcy szukają inwestorów, prezentując im wcześniej projekt, na którego wdrożenie potrzebują funduszy. Jeden ze startujących zespołów przetrwał trzy rundy eliminacyjne, otrzymując ostatecznie 50 000 USD na realizację swojego pomysłu.

Projektem, który przykuł uwagę inwestorów jest chemiczny recykling odpadów z PLA, pozwalający na przekształcanie ich w funkcjonalną żywicę fotopolimerową. Filament PLA, jak się bowiem okazuje, pomimo że jest biopolimerem, nie jest tak łatwo biodegradowalny, jak mogłoby się nam wydawać.

Jeśli wyrzucisz tworzywa sztuczne PLA na wysypisko, ich degradacja może zająć dużo więcej czasu, w porównaniu z plastikową butelką po wodzie. Fakt, że materiał jest biodegradowalny, nie oznacza, że ​​powinniśmy swobodnie go wyrzucać. Z tego właśnie powodu powstał nasz projekt.Yu-Chung Chang, pracownik naukowy z tytułem doktora i lider zespołu projektowego WSU

Powodem, dla którego zespół skupił się na PLA, jest fakt, że jego produkcja z każdym rokiem wzrasta, a wytwarza się go ze skrobi kukurydzianej oraz trzciny cukrowej, które są bardzo cennymi źródłami żywności i nie powinniśmy ich nadmiernie wykorzystywać do innych zastosowań. Według naukowców zamiast zużywać go, a następnie wyrzucać, lepiej przetworzyć w coś, co jest równie przydatne dla branży druku 3D.

Zespół ma nadzieję, że po wygraniu Cougar Cage zwiększą zainteresowanie swoim projektem, co pozwoli na pozyskanie większych środków na dalszy rozwój oraz skalowanie procesu produkcyjnego.

Źródło/Source: www.3dprinting.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Washington State University

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments