Sterowana listwa zasilająca

Kategoria: Elektronika 23 lut 2014

Niedawno Projekt Krocionóg doczekał się listwy zasilającej w drugiej wersji, tym razem opartej na triakach. Poprzednia wersja była zbudowana na przekaźnikach, co wyglądało mniej więcej tak:

Listwa działała bez zarzutów przez jakiś miesiąc, po czym w jednym z przekaźników skleiły się styki. Do listwy była podłączona pompka doprowadzająca wodę do terrarium – wskutek uszkodzenia przekaźnika nie chciała się wyłączyć. Na szczęście dzięki czujności Oli udało się uchronić Krocionoga przed zalaniem 3 litrami wody ze zbiornika.

Nowa wersja listwy jest oparta na optotriaku MOC3041 oraz triaku BT136-600E.

Zasada działania listwy jest trywialna – jak widać na ostatnim zdjęciu, z listwy wychodzi dodatkowy przewód zakończony 5-pinową wtyczką. Jeden z pinów to doprowadzenie napięcia, pozostałe służą do włączania odpowiednich gniazdek. Pierwsze gniazdko jest cały czas włączone i jest przeznaczone do zasilania jednostki centralnej.

Schemat dla jednego gniazdka (kolejne są analogiczne):

  • X5-1 – zasilanie z jednostki centralnej
  • X5-2 – sterowanie gniazdkiem z jednostki centralnej
  • X6-1 oraz X6-2 – podłączenie przewodu fazowego 230V
  • X1-1 oraz X1-2 – podłączenie przewodu neutralnego 230V

Zwarcie pinu do masy przez odpowiedni opornik (u mnie 100 omów) powoduje przepływ prądu przez diodę optotriaka OK1 (piny 1-2) i dalej przepływ prądu między pinami 6 i 4, przez co zostaje włączony triak T1. Układ został zaprojektowany na podstawie przykładu ze specyfikacji MOC3041.

Szeregowo połączony opornik R17 oraz kondensator C1 robią tutaj za układ gasikowy i ich parametry zależą od rodzaju obciążenia. Opornik R10 w moim przypadku okazał się zbędny – z tego co dowiedziałem się w sieci dla niektórych triaków jest on potrzebny do prawidłowego działania.
Złącza X1 i X6 to terminal blocki – mają po 2 piny bo nie udało mi się znaleźć jednopinowych terminali.

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał Puton
Rafał Puton
10 lat temu

Witam. Pięknie wykonane. Płytkę sam Pan drukował, gotowiec, czy zlecona? Chciałbym wykonać taką listwę, ale nie mam doświadczenia.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
10 lat temu
Reply to  Rafał Puton

Dziękuję :) I proponuję mówić sobie po imieniu (wiem, nie odpisałem na maila).
Płytka była wykonana normalnym termotransferem w warunkach domowych, Rozwiązanie z optotriakami działo bez zarzutu przez wiele miesięcy (aktualnie listwa leży nieużywana – ale dalej sprawna). Jakbyś chciał to mogę Ci udostępnić obraz ścieżek w drukowalnym formacie.