Sterowana listwa zasilająca

Kategoria: Elektronika 23 lut 2014

Niedawno Projekt Krocionóg doczekał się listwy zasilającej w drugiej wersji, tym razem opartej na triakach. Poprzednia wersja była zbudowana na przekaźnikach, co wyglądało mniej więcej tak:

Listwa działała bez zarzutów przez jakiś miesiąc, po czym w jednym z przekaźników skleiły się styki. Do listwy była podłączona pompka doprowadzająca wodę do terrarium – wskutek uszkodzenia przekaźnika nie chciała się wyłączyć. Na szczęście dzięki czujności Oli udało się uchronić Krocionoga przed zalaniem 3 litrami wody ze zbiornika.

Nowa wersja listwy jest oparta na optotriaku MOC3041 oraz triaku BT136-600E.

Zasada działania listwy jest trywialna – jak widać na ostatnim zdjęciu, z listwy wychodzi dodatkowy przewód zakończony 5-pinową wtyczką. Jeden z pinów to doprowadzenie napięcia, pozostałe służą do włączania odpowiednich gniazdek. Pierwsze gniazdko jest cały czas włączone i jest przeznaczone do zasilania jednostki centralnej.

Schemat dla jednego gniazdka (kolejne są analogiczne):

  • X5-1 – zasilanie z jednostki centralnej
  • X5-2 – sterowanie gniazdkiem z jednostki centralnej
  • X6-1 oraz X6-2 – podłączenie przewodu fazowego 230V
  • X1-1 oraz X1-2 – podłączenie przewodu neutralnego 230V

Zwarcie pinu do masy przez odpowiedni opornik (u mnie 100 omów) powoduje przepływ prądu przez diodę optotriaka OK1 (piny 1-2) i dalej przepływ prądu między pinami 6 i 4, przez co zostaje włączony triak T1. Układ został zaprojektowany na podstawie przykładu ze specyfikacji MOC3041.

Szeregowo połączony opornik R17 oraz kondensator C1 robią tutaj za układ gasikowy i ich parametry zależą od rodzaju obciążenia. Opornik R10 w moim przypadku okazał się zbędny – z tego co dowiedziałem się w sieci dla niektórych triaków jest on potrzebny do prawidłowego działania.
Złącza X1 i X6 to terminal blocki – mają po 2 piny bo nie udało mi się znaleźć jednopinowych terminali.

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał Puton
Rafał Puton
8 lat temu

Witam. Pięknie wykonane. Płytkę sam Pan drukował, gotowiec, czy zlecona? Chciałbym wykonać taką listwę, ale nie mam doświadczenia.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
8 lat temu
Reply to  Rafał Puton

Dziękuję :) I proponuję mówić sobie po imieniu (wiem, nie odpisałem na maila).
Płytka była wykonana normalnym termotransferem w warunkach domowych, Rozwiązanie z optotriakami działo bez zarzutu przez wiele miesięcy (aktualnie listwa leży nieużywana – ale dalej sprawna). Jakbyś chciał to mogę Ci udostępnić obraz ścieżek w drukowalnym formacie.